O.S.E.L. - Titanové srdce s maglevem vstoupilo do klinických testů
 Titanové srdce s maglevem vstoupilo do klinických testů
Poptávka na transplantace srdce i dalších orgánů neustále narůstá. Vhodné orgány přitom neustále scházejí, což má dramatické důsledky. Společnost BiVACOR vyvinula plně mechanické titanové srdce s maglevem, v němž díky magnetické levitaci dochází k minimalizaci tření. Mechanická srdce by se mohla stát dočasným řešením pro pacienty, jejichž vyhlídky by jinak byly velmi neradostné.

Srdce s maglevem. Kredit: BiVACOR.
Srdce s maglevem. Kredit: BiVACOR.

Lidské orgány pro transplantace stále scházejí a zájemců o transplantace přibývá. Výzkumné týmy na tom pracují a ve hře jsou i pozoruhodně exotická řešení. Rozhodně k nim patří plně mechanické srdce z titanu společnosti BiVACOR, které je, ač to zní neuvěřitelně, vybavené technologií magnetické levitace čili maglevu, tedy v podstatě takovou, která vozí rychlovlaky na magnetickém polštáři.

 

CEO BiVACORu Daniel Timms. Kredit: BiVACOR.
CEO BiVACORu Daniel Timms. Kredit: BiVACOR.

Je to kompletně umělé srdce (TAH, total artificial heart), které bylo nedávno transplantováno lidskému pacientovi v rámci předběžné studie proveditelnosti, ve spolupráci s americkým Texas Heart Institute, a pod dohledem amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA. Mechanické srdce tohoto typu přitom není určeno jako trvalá náhrada biologického srdce, alespoň zatím ne. Jeho úkolem je udržet pacienta na živu tak dlouho, dokud nebude k dispozici vhodné srdce pro transplantaci od lidského dárce.

 

Logo. Kredit: BiVACOR.
Logo. Kredit: BiVACOR.

Srdce od společnosti BiVACOR je vlastně titanová dvoukomorová rotační krevní pumpa, která nahrazuje obě komory selhávajícího srdce, s jedinou pohyblivou částí. Využívá maglevový rotor, který pumpuje krev. BiVACOR tuto technologii vyvíjí od roku 2013 a pochvaluje si, že maglev v podstatě odstraňuje tření, které je u podobných mechanických zařízení věčným zdrojem problémů.

 

Nejde o první mechanické srdce, které bylo implantováno pacientovi. První úspěšná operace s mechanickým srdce proběhla před více než půlstoletím, v roce 1969. Tohle je ale určitě první mechanické srdce s maglevem. Zařízení je velké asi jako pěst a jeho součástí je malý externí ovladač. Srdce s maglevem pumpuje až rychlostí 12 litrů krve za minutu. Podle BiVACORu je to dost na to, aby se si dospělý muž mohl zacvičit. Výrobce je přesvědčen, že díky robustní konstrukci toto srdce předčí konkurenci.

##seznam_reklama##

 

Selhání srdce v dnešní době postihuje ve světě nejméně 26 milionů lidí. Podle odborníků se poptávka po transplantacích srdce za posledních 30 let zhruba zdvojnásobila. Situace se přitom dál dramatizuje. Pokud by titanové srdce s maglevem uspělo v klinických testech, mohlo by udržet na živu značné množství lidí, kteří budou čekat na lidské dárce nebo jiné dlouhodobé řešení.

 

Video: ‘Groundbreaking,’ First-in-human total artificial heart implanted inside patient in Houston

 

Literatura

New Atlas 26. 7. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:29.07.2024