Největší globální projekt obnovitelné energie blízké budoucnosti Australia-Asia Power Link získal klíčové povolení od úřadů. Jde o propojení masivní solární farmy ve slunné Austrálii s asijskou pevninou, které zajistí 4 300 kilometrů dlouhý podmořský kabel mezi australským Darwinem a Singapurem. Povede po dně Indického oceánu mezi indonéskými ostrovy a měl by to být daleko nejdelší podmořský kabel světa.
Projekt AA Power Link vede společnost SunCable. Prvním krokem bude vybudování mamutí solární farmy v australském Severním Teritoriu. Právě na tuto solární farmu se vztahuje zmíněné povolení od vlády Severního Teritoria. Vyroste v Powell Creeku a měla by kontinuálně produkovat až 10 GW solární energie.
Kromě samotné farmy na stejné lokalitě vyroste zařízení pro ukládání velkého množství energie. Povolení se rovněž vztahuje na vybudování trasy pro přenos energie mezi solární farmou a Murrumujukem poblíž Darwinu a pro položení kabelu v australských teritoriálních vodách, až k hranicím Indonésie. Projekt zajistí i dodávku energie do samotného Darwinu, klíčového města na severu Austrálie. Poskytne mu až kolem 7 GW energie, dostupné nonstop 24/7. Pomořským kabelem by mělo proudit do Singapuru kolem 2 GW.
Uvedené povolení je sice klíčové, ale SunCable musejí vyjednat ještě řadu dohod s majiteli půdy a dalších nemovitostí v prostoru projektu, včetně původních obyvatel Austrálie. V roce 2027 by se měli dostat ke konečnému rozhodnutí pro investice Final Investment Decision.
##seznam_reklama##
Pokud všechno půjde podle plánu a projekt nepřekazí nějaké hrozivé události, kterých teď ve světě vykukuje plno, dodávky solární energie projektu AA Power Link by měly být spuštěny počátkem třicátých let. Až bude projekt dotažený do konce, měl by generovat až 20 GWp (peak solar power), což je maximální výkon za nejlepších možných podmínek na dané lokalitě. Úložiště energie solární farmy by přitom mělo pojmout 36-42 GWh.
Video: SunCable
Literatura