Stolní hry na hrdiny (TTRPG, tabletop role-playing game) se hrají od začátku sedmdesátých let, počínaje legendárními hrami Braunstein a Chainmail. Za půl století probdělých nocí se odehrál bezpočet vzrušujících dobrodružství zbrocených imaginární krví, začouzených explozemi kouzel a přetékajících nevýslovnými poklady.
Dnes jsou ve světě nejrozšířenější stolní RPG hrou Jeskyně a draci (Dungeons & Dragons), v Česku se těší popularitě domácí Dračí doupě z roku 1990 a jeho nástupci jako je Dračí hlídka (2020). Počet hráčů těchto her dosahuje mnoha milionů. Jejich množství se poslední dobou ještě zvýšilo, díky reálnému pandemickému dobrodružství covid-19.
Kliničtí psychologové dávají palec nahoru. Někteří už používají stolní RPG hry, včetně Jeskyň a draků, při terapeutických sezeních, především v USA. Teď, jak se zdá, nový výzkum potvrzuje blahodárný vliv těchto her na duševní zdraví. Studii na toto téma, jejímiž autory jsou Orla Walshová a Conor Linehan z irské University College Cork, v těchto dnech publikoval odborný časopis s příznačným jménem International Journal of Role-Playing.
Badatelé zahrnuli do výzkumu 10 dobrovolníků starších 18 let, kteří již měli zkušenost s hraním Jeskyň a draků po dobu nejméně 1 roku. Detailně analyzovali jejich vztah ke hře prostřednictvím souboru dotazníků a identifikovali pět dílčích aspektů hraní, které mají podpůrný vliv na duševní zdraví hráčů.
Jde o eskapismus, tedy fantazijní únik do imaginárních světů, který vede ke snižování úzkosti a vnášení srozumitelnosti a řádu do syrové reality. Stolní hry také nabízejí možnost relativně bezpečně zkoumat sebe sama a příležitost k intenzivnímu zapojení kreativního vyjádření, kdy hráči budují a osidlují celé světy. Významný je i faktor sociální podpory, který zahrnuje propojování hráčů na sociální i emoční úrovni prostřednictvím sdílených zážitků a zároveň nabízí bezpečný prostor, který může fungovat jako simulátor reality. Pro psychické zdraví je přínosná i rutina, jak ví každý, kdo kdy viděl Knoflíkáře.
##seznam_reklama##
Walshová a Linehan potvrzují, že hraní stolních RPG může být užitečným terapeutickým nástrojem, který jako bonus nabízí solidní zábavu. Zároveň přiznávají, že šlo o výzkum skromného rozsahu a varují, že hry tohoto typu mohou přinést i problematické situace spojené s negativními reakcemi a konflikty. Proto je na místě pečlivá příprava scénáře a vyškolený pán jeskyně (Dungeon Master), který hru vede.
Video: Proč si zahrát Dungeons and Dragons (Dračí doupě) A JAK?!
Video: ⚔️ Pro nadšence do RPG. Jak začít?
Literatura