O.S.E.L. - Emoce ve stroji: Mohou být generativní inteligence vtipnější než lidé?
 Emoce ve stroji: Mohou být generativní inteligence vtipnější než lidé?
Měli by se stand-up komici a komediální autoři bát o práci? Výsledky experimentů s inteligencí ChatGPT 3.5 a lidskými dobrovolníky hovoří dost jasně. Humor umělé inteligence je pro lidské posluchače stejně zábavný nebo i zábavnější než humor lidských tvůrců. Je nejspíš jasné, kdo se bude smát naposled.

Zvoní hrana komikům? Kredit: Schoro29, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Zvoní hrana komikům? Kredit: Schoro29, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Kdyby se tak před 5 lety někdo zeptal lidí z kreativních profesí nebo těch, co si zakládají na svém intelektu, jestli se nebojí nahrazení umělou inteligencí, většina z nich by se tomu hlasitě vysmála. Včetně autora tohoto textu. Teď se píše rok 2024 a pošklebky zmrzly posměváčkům na rtech. Generativní inteligence překonaly veškerá očekávání a budoucnost mnoha profesí je v sázce.

 


Drew Gorenz. Kredit: USC.
Drew Gorenz. Kredit: USC.

Jak se zdá, zranitelný je i zábavný průmysl. Herci a autoři se už teď bojí generativních inteligencí jako čert kříže. Jak to bude s komiky a vtipy? Drew Gorenz z University of Southern California (USC) to bere osobně. Je amatérským stand-up komikem, což ho inspirovalo k pozoruhodnému výzkumu na toto téma, společně s vedoucím výzkumného centra USC Dornsife Mind and Society Center Norbertem Schwarzem.

 

Zajímalo je, jestli velké jazykové modely LLM, v jejich případě ChatGPT 3.5, mohou vytvářet kvalitní humor. V tomto směru se doposud objevilo jen pár spíše anekdotických údajů (v tomto nejméně humorném smyslu tohoto slova) o tom, jak inteligence dovedou či naopak nedovedou dělat vtípky.

 

Gorenz se Schwarzem to uchopili systematicky. Provedli dva experimenty, v nichž porovnávali schopnost inteligence ChatGPT 3.5 vymýšlet vtipy s lidskými dobrovolníky a následně pak zjišťovali zábavnost vtipů umělé inteligence a dobrovolníků pro běžné posluchače.

Norbert Schwarz. Kredit: USC.
Norbert Schwarz. Kredit: USC.

 

V prvním experimentu měla inteligence ChatGPT 3.5 se 105 lidskými dobrovolníky vytvořit vtipy podle tří zadaných úkolů, z nichž zahrnoval 3 prompty. Každý dobrovolník vytvořil 9 různých vtipů, celkem tedy 945, zatímco inteligence generovala 20 vtipných odpovědí na každý prompt, celkem 180. Pak nastoupila skupina dalších dobrovolníků, kteří hodnotili zábavnost jednotlivých vtipů, prezentovaných anonymně.

 

Ve druhém úkolu badatelé nakrmili inteligenci ChatGPT 3.5 zábavným obsahem ze slavné platformy The Onion a požádali ji, aby vytvořila vlastní zábavné headliny článků. 200 dobrovolníků poté hodnotilo vtipnost původních headlinů The Onion, vytvořených lidskými tvůrci, a headlinů od umělé inteligence, opět aniž by věděli, kdo je autorem kterého titulku.

 

Jak to dopadlo? Pokud jde o experiment s titulky článků The Onion, Dobrovolníci hodnotili titulky od umělé inteligence jako stejně zábavné. Ještě smutnější jsou výsledky experimentu s tvorbou vtipů podle promptů. 70 procent hodnotitelů označilo vtipy od umělé inteligence jako zábavnější než lidský humor.

##seznam_reklama##

 

Gorenz a Schwarz nezastírají osudovost svých výsledků, i když jde samozřejmě jen o skromnou studii. Producenti zábavných pořadů či médií podle nich časem nejspíš nebudou potřebovat lidské baviče ani komediální autory. Jistou inspirací by pro ně mohla být Továrna na čokoládu Tima Burtona (2005), na jejímž konci otec Karlíka Bucketa získá zpět práci v továrně jako opravář robota, který ho předtím nahradil.

 

Video: When (fake) news feels true - Episode 1 with Prof Norbert Schwarz

 

Literatura

University of Southern California 3. 7. 2024.

PLoS ONE 19(7): e0305364.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:04.07.2024