O.S.E.L. - Inteligence vyvinula magnet bez vzácných zemin, 200krát rychleji než lidé
 Inteligence vyvinula magnet bez vzácných zemin, 200krát rychleji než lidé
Společnost Materials Nexus použila umělou inteligenci při vývoji permanentního magnetu, který namísto prvků vzácných zemi využívá běžné materiály. Díky inteligenci byl permanentní magnet MagNex navržen asi 200krát rychleji než je obvyklé. Lze ho vyrábět za 20 procent ceny soudobých permanentních magnetů se vzácnými zeminami a s emisemi uhlíku nižšími o 70 procent.

Výroba materiálu MagNex. Kredit: Materials Nexus.
Výroba materiálu MagNex. Kredit: Materials Nexus.

Není tajemstvím, že závislost na vzácných zeminách v dnešní době představuje riziko. Buď můžeme hledat nové zdroje vzácných zemin, které bychom měli pod kontrolou anebo vyvíjet nové technologie, které zastanou práci těch současných, ale bez vzácných zemin.

 

Neodymové magnety (NdFeB). Kredit: Dalvin, Wikimedia Commons.
Neodymové magnety (NdFeB). Kredit: Dalvin, Wikimedia Commons.

Na druhou zmíněnou možnost nedávno vsadila deep-tech společnost Materials Nexus, která vyvinula nový typ permanentního magnetu bez použití prvků vzácných zemin. Zásadní pomocí pro ně přitom byla platforma s umělou inteligencí. Představitelé Materials Nexus uvádějí, že díky umělé inteligenci byl vývoj magnetu asi 200krát rychlejší než obvyklý manuální postup.

 

Logo. Kredit: Materials Nexus.
Logo. Kredit: Materials Nexus.

Až 80 procent dnešních elektrických vozidel používá motory s permanentními magnety. Material Nexus odhadují, že v roce 2030 bude poptávka po těchto magnetech v rámci výroby elektrických vozidel oproti dnešku asi desetinásobná. Uplatnění permanentních magnetů je ale zároveň mnohem širší, od robotiky a dronů, až po větrné turbíny.

 

Dnešní permanentní magnety často využívají prvky jako je neodym (Nd) nebo dysprosium (Dy). Vědci a inženýři se snaží vyvinout podobně výkonné motory, které by vzácné zeminy nepotřebovaly. Je to ale velice obtížný úkol. Jiná společnost v tomto oboru Niron Magnetics loni představili první výkonný motor tohoto typu bez vzácných zemin, který je založený na mnohem lépe dostupném železu a dusíku. Jeho vývoj už ale běží déle než desetiletí a stále není připravený pro průmyslovou výrobu.

 

Materiál Nexus si přizvali umělou inteligenci, která analyzovala více než 100 milionů kombinací materiálů pro permanentní magnety bez vzácných zemin. Inteligence brala v potaz řadu faktorů, včetně ceny, bezpečnosti dodavatelských řetězců, výkonu a dopadu na životní prostředí.

##seznam_reklama##

 

Umělá inteligence nakonec dospěla k receptu, který dostal jméno MagNex. Material Nexus nový magnet syntetizovali a testovali ve spolupráci s University of Sheffield. Podle vyjádření Material Nexus je možné vyrábět MagNex za 20 procent ceny materiálu pro soudobé permanentní magnety a se 70procentním snížením emisí uhlíku. Umělá inteligence má další zářez na pažbě a jistě se s jejím využíváním budeme v průmyslu setkávat stále častěji.

 

Video: The Startup Tank Climate VC: Materials Nexus: Harnessing AI to develop sustainable new materials

 

Literatura

New Atlas 12. 6. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:24.06.2024