V poslední době je jednou z hvězd zpravodajství o bojích na Ukrajině i o akcích Severoatlantické aliance americký lehký salvový raketomet M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) společnosti Lockheed Martin, jehož design pochází z devadesátých let. HIMARS se velmi osvědčil při ničení velitelských a komunikačních center, skladů munice i míst se soustředěním jednotek protivníka.
Ve vojenských konfliktech ale probíhá velice rychlý technologický vývoj a v jeho víru uvízl i systém HIMARS. Před více než rokem, 5. května 2023, se objevily zprávy, že Rusko dokáže rušit naváděcí systém raket HIMARS, který je založený na GPS navigaci. Tím došlo ke snížení přesnosti útoků tímto raketometem.
Ke společnosti Lockheed Martin se přidal německý Rheinmetall a výsledkem jejich spolupráce je nový pokročilý salvový raketomet GMARS (Global Mobile Artillery Rocket System). Představili ho na letošním mezinárodním veletrhu pozemních vojenských technologií Eurosatory 2024 v Paříži. Díky pokročilým prvkům a zároveň slušné kompatibilitě s dosavadními systémy raketového dělostřelectva by se GMARS mohl stát budoucností raketometů NATO.
Vývoj raketometu GMARS byl podle měřítek období míru vskutku raketový. Spolupráce byla zahájena teprve v roce 2023. Vychází z kombinace a vylepšení stávajících kvalitních systémů. Lockheed Martin poskytl osvědčený systém pro odpalování raket, Rheinmetall zase neméně osvědčený podvozek HX 8x8.
Klíčovou předností systému GMARS je vysoká míra kompatibility s raketometnými systémy HIMARS a M270. Dalším zásadním vylepšením je inerciální navigace raket, současně s využití zaměřovacího systému Firepower s GPS navigací pro cíle v malé i velké vzdálenosti. GMARS má také zabudovaný jeřáb, který umožňuje praktickou, rychlou a bezpečnou výměnu kontejnerů s raketami.
GMARS sice váží přes 40 tun, ale díky výkonnému podvozku 8x8 dosahuje rychlosti přes 100 km/h a jeho dosah je zhruba 700 km. To poskytuje systému GMARS velmi důležitou schopnost „vypal a vypadni“ („shoot and scoot“ capability), kdy se zbraňový systém odpálí střely a změní pozici dřív, než protivník stačí zareagovat.
##seznam_reklama##
Posádku systému GMARS tvoří dva vojáci. GMARS by měl mít k dispozici dosavadní střely jako GMLRS, ER GMLRS, ATACMS a PrSM (s doletem přes 400 km). Počítá se i s vyvíjenou municí jako jsou střely Surface-Launch Cruise Missile (dolet přes 370 km) nebo 122 MM Rocket s krátkým dosahem 22 km.
Video: Rheinmetall, Lockheed Martin present new GMARS rocket launcher
Literatura