O.S.E.L. - V pravěkém norském vulkánu byla objevena ohromná zásoba vzácných zemin
 V pravěkém norském vulkánu byla objevena ohromná zásoba vzácných zemin
Vzácné zeminy jsou slabinou západní civilizace. Máme ohromnou spotřebu, nutně je potřebujeme pro „zelené“ technologie, ale nemáme téměř žádnou kontrolu nad jejich těžbou a zpracováním. Podivuhodný objev masivního ložiska vzácných zemin v oblasti Fen Carbonatite Complex v Norsku by to teď mohl změnit.

Pravěký vulkán plný vzácných zemin. Kredit: Rare Earths Norway.
Pravěký vulkán plný vzácných zemin. Kredit: Rare Earths Norway.

Podle zprávy „China’s rare earths dominance and policy responses“ britského institutu Oxford Institute for Energy Studies z roku 2023 se v dnešní době asi 70 procent prvků vzácných zemí na planetě těží v Číně. A 90 procent z celkového množství vytěžených vzácných zemin se v Číně zpracovává. Jde o jedno z největších geopolitických rizik dnešní doby.

 


Vzorky hornin vyvrtané v oblasti Fen Carbonatite Complex. Kredit: Rare Earths Norway.
Vzorky hornin vyvrtané v oblasti Fen Carbonatite Complex. Kredit: Rare Earths Norway.

O to víc potěší nedávný fantastický objev v Norsku. V útvaru zvaném Fen Carbonatite Complex, který se nachází jihovýchodně od norské metropole Oslo u jezera Norsjø, bylo objeveno ložisko s ohromujícím množstvím prvků vzácných zemin. Těžební společnost se slibným názvem Rare Earths Norway oznámila, že v tomto ložisku odhaduje asi 8,8 milionů tun oxidů vzácných zemin. Asi 1,5 milionů tun by z toho měly být prvky „magnetů“ vzácných zemin, z nichž se vyrábějí magnety, tedy především neodym (Nd).

 

 

Logo. Kredit: Rare Earths Norway.
Logo. Kredit: Rare Earths Norway.

Jak sebevědomě prohlašuje ředitel Rare Earths Norway Alf Reistad, odhad množství prvků vzácných zemin jasně ukazuje, že by ložisko v norském pravěkém vulkánu mělo změnit pravidla hry. Zdá se, že zajistí dodavatelský řetězec vzácných zemin pro Evropu.

 

Fen Carbonatite Complex byl před 580 miliony let, tedy na sklonku starohor, v období ediakary, vulkanickým přívodním kanálem, diatremou, aktivního vulkánu. Tento vulkán je už velice dlouho mrtvý a jeho svrchní část dávno odnesla erupce. Pravěký přívodní kanál, vyplněný zkamenělým magmatem, jehož průměr je asi 2 kilometry, se dostal k povrchu.

 

Pravěké magma, jehož teplota se pohybovala kolem 500–600 °C, tam utuhlo do podoby karbonatitu, méně časté magmatické horniny, která obsahuje více než 50 procent karbonátů. Karbonatity často obsahují rozmanité zajímavé prvky a norský Fen Carbonatite Complex je právě ten případ.

##seznam_reklama##

 

Odhady společnosti Rare Earths Norway se týkají svrchní části „střev“ pravěkého vulkánu, sahající do hloubky 468 metrů pod úrovní mořské hladiny. Experti Rare Earths Norway se ale také domnívají, že ložisko s prvky vzácných zemin sahá do až do hloubky kolem 1 kilometru. Společnost hodlá pokračovat v průzkumných vrtech. Rovněž postaví v blízkosti ložiska pilotní závod na zpracování vytěžené rudy do podoby čistých prvků vzácných zemin. Těšte se na dobré zprávy.

 

Video: REN - The Fen Carbonatite Complex

 

Literatura

Live Science 12. 6. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:13.06.2024