Malý tým odborníků California Institute of Technology, Université Côte d'Azur a Southwest Research Institute přinesl čerstvý závan naděje do hledání případné deváté planety Sluneční soustavy, známé jako Devítka. Bylo na čase, protože optimismus ohledně deváté planety se poslední dobou povážlivě blížil k nule.
Počet planet Sluneční soustavy čelí výzvám v podstatě neustále. V roce 2015 astronomové Caltechu objevili několik transneptunických těles, jejichž dráhy vzbudily podezření, že by na ně mohla působit gravitační síla doposud neznámé planety, které se začalo přezdívat Devítka. Od té doby se objevily další doklady možné existence takové planety, všechny ale jen nepřímé.
Konstantin Batygin z Caltechu a jeho kolegové přinášejí další várku takových důkazů. Jejich výzkum je založený na sledování pohybu objektů Sluneční soustavy s dlouhou oběžnou periodou, které kříží oběžnou dráhu Neptunu a jejich pohyb vykazuje nepravidelnosti.
Badatelé využili pozorování takových těles a sestavili z nich počítačové simulace, které představovaly různé scénáře Sluneční soustavy. Do simulací zahrnuli vliv gravitační síly planety Neptun, a také fenomén známý jako „galactic tide,“ představující gravitační vliv těles Mléčné dráhy, která se nacházejí za hranicemi Sluneční soustavy.
Výsledky simulací ukázaly, že nejvíce pravděpodobným vysvětlením chování studovaných objektů ve Sluneční soustavě je gravitační vliv velké planety na periferii Sluneční soustavy. Použité simulace ale bohužel neumožnily badatelům určit, kde by se případně mohla Devítka nacházet.
##seznam_reklama##
Pochopitelně jde o další nepřímý důkaz. Batygin s kolegy připouštějí, že jsou ve hře další síly, které by mohly vysvětlit pozorované chování těles protínajících oběžnou dráhu Neptunu. Podle simulací jsou prý ale méně pravděpodobné. Otázka existence Devítky každopádně zůstává nerozhodnutá. Více světla by do této záležitosti mohla vnést budovaná observatoř Vera Rubin Observatory v Chile, která by měla být v provozu v lednu 2025.
Video: Konstantin Batygin: Planet 9 and the Edge of Our Solar System | Lex Fridman Podcast #201
Literatura