Zatím není jasné, o nakolik funkční technologii se jedná a zda je vůbec reálná, protože kolem podobných zpráv se točí intenzivní vojenské dezinformace. Zároveň jde ale o koncept, který, ač na to příliš nevypadá, by mohl přinést zvrat nebo alespoň výrazné změny na bojištích ruské invaze na Ukrajině.
Na sociálních sítích se objevily záběry ruského dronu Pchelka (česky Včelka), který sice nevypadá příliš schopně, spíše naopak, ale zosobňuje koncept, který by se mohl ukázat jako velmi zásadní a nebezpečný. Není jasné, zda ho ruské jednotky používají, jak deklarují, ani zda Včelka skutečně dovede to, co se o ní říká, přesto si ale zaslouží maximální pozornost, nejen mezi ukrajinskými obránci, ale i co se týče specialistů a vojáků zemí NATO.
Včelka by měla být do značné míry automatizovaným mateřským dronem pro FPV (First-person view) drony, které se ukázaly být velice vlivným a účinným bojovým systémem, s nímž si lze troufnout proti prakticky jakýmkoliv zbraním či polním opevněním protivníka. FPV drony pilotují na dálku s využitím rádiového spojení operátoři vybavení speciálními brýlemi, do nichž je přenášený obraz z kamery na palubě dronu v reálném čase.
Tyto drony jsou malé, obratné, jejich piloti s nimi dovedou neuvěřitelné věci a obrana proti nim je velice obtížná. Bojují především v sebevražedné úpravě s účinnými náložemi, ale mohou i sbírat zpravodajské informace. Také jsou levné, což je umožňuje nasazovat ve velkém množství. Pokud jde o boje na Ukrajině, obě strany letos nasadí stovky tisíc těchto malých zabijáků. V řadě případů to jsou zejména FPV drony, kdo brání celé úseky fronty proti mechanizovaným útokům.
Jde o technologii, která přináší změnu paradigmatu válčení. Už teď je jejich význam srovnatelný s dělostřelectvem a zřejmě dál poroste. Pokud něco drží FPV drony zpátky, jsou to technická omezení, daná především jejich omezeným doletem kvůli zásobě energie a ještě menším dosahem kvůli komunikaci s operátory, zvláště v malé výšce, hlavně v závěrečné fázi útoku. Problémem je i aktivita elektronických zbraní protivníka.
Technologie mateřských dronů přináší nesmírný potenciál v tom, že omezení FPV dronů z části překonává, čímž vytváří na bojištích novou situaci, na kterou musí protivník reagovat. Dron Včelka, alespoň podle kusých informací, může vzlétat a přistávat prakticky kdekoliv, což je v bojových podmínkách velké plus. Nese na palubě FPV drony, které ve vzduchu vypouští.
Ještě mnohem významnější ale je, že mateřský dron by měl fungovat jako komunikační uzel a přenášet komunikaci mezi operátorem a FPV dronem. To dramaticky rozšiřuje možnosti použití FPV dronů. V podstatě to znamená, že FPV drony teď mohou útočit tam, kde to doposud nebylo možné, ve větší vzdálenosti od frontové linie.
Na druhou stranu, mateřské drony rozhodně nebudou nezranitelné. Vysílají signály a jsou relativně velké. Tím pádem jsou snadněji detekovatelné a jistě bude mnohem snazší je zneškodnit, než hbité FPV drony. Také nejspíš nejsou příliš odolné proti elektronickým útokům. Zároveň se ale zdá, že mateřské drony pro FPV drony nebudou z nejdražších a že lze očekávat jejich nasazování ve větších počtech, navzdory jejich zranitelnosti. Také nejspíš nebude překvapením, když tyto drony časem dostanou umělou inteligenci a nemalou autonomii.
##seznam_reklama##
Je fascinující sledovat, jak se na reálných bojištích objevují technologie, s nimiž vojenští experti ještě před pár lety příliš nepočítali. Například američtí odborníci sice nedávno testovali podobnou technologii, kdy poměrně drahý taktický dron Boeing Insitu RQ-21 Blackjack nesl moduly s malými kvadrikoptérami, ale šlo spíše o okrajové experimenty, než zralý systém, schopný operačního nasazení.
Video: Russia using the Pchelka drone carrier in Ukraine
Video: Inside Ukrainian FPV Kamikaze drone unit with ace pilot 'Darwin'
Literatura