Malé modulární jaderné reaktory mohou radikálně oživit jadernou energetiku. Pokud se prosadí, promění masivní jaderné elektrárny, které patří k nejdražším průmyslovým projektům dnešní doby na mnohem civilnější, sériově vyráběná zařízení. Soudobé jaderné elektrárny jsou unikáty. Oproti tomu modulární reaktory mají standardizovaný design a lze je vyrábět ve velkém. Rovněž je možné je instalovat v různém počtu podle konkrétních požadavků a nepotřebují obludně drahé obslužné budovy.
Zní to pěkně. Jak je ale bohužel patrné, boom modulárních reaktorů zatím nenastal. Příčin je celá řada, včetně technických překážek při výrobě reaktorů. Jednou z nich je nesmírně komplikované sváření reaktorové nádoby. Při použití konvenčních postupů může trvat déle než rok.
Pozoruhodné řešení nabízí strojírenská firma Sheffield Forgemasters z anglického Sheffieldu, která s technologií Local Electron-Beam Welding (LEBW) zkrátila dobu nutnou ke svařování reaktorové nádoby na neuvěřitelných méně než 24 hodin.
Jde o revoluční metodu svařování, která spojuje kusy kovu k sobě pomocí vysokoenergetického elektronového děla (Electron gun), pracujícího v lokálním vakuu. Elektronové dělo taví a svařuje kov s velmi vysokou účinností a velmi kvalitně.
Sheffield Forgemasters tímto způsobem svařili reaktorovou nádobu o průměru 3 metry, se stěnami silnými 200 mm, bez defektů a při nižších nákladech než obvykle. Svářecí stroj také využívá inovativní technologii manipulace s reaktorovou nádobou při svařování.
##seznam_reklama##
Jde o významný milník pro britský jaderný průmysl, který byl, podobně jako v jiných zemích, celá desetiletí jako ochrnutý. Britská vláda se opatrně snaží o jadernou renesanci a plánuje nové jaderné elektrárny, včetně 15 modulárních reaktorů od Rolls-Royce. Jak uvádí vedoucí projektu nové technologie svařování Michael Blackmore, jejich technologie nabízí monumentální přínos pro jaderný průmysl. Mimo jiné může podstatně urychlit nástup modulárních reaktorů.
Video: Time-Lapse Forging | Sheffield Forgemasters
Literatura