Pozorování vzdáleného vesmíru ukazují, že se náš vesmír nejen rozpíná, ale že se jeho rozpínání zrychluje. Když to vyšlo najevo, byli vědci v koncích. Museli si rychle vymyslet sílu, která zrychlování rozpínání pohání, čili temnou energii. Pátrání po její podstatě ale vázne, podobně jako v případě temné hmoty, a někteří odborníci pochybují, že něco takového vůbec existuje. Hledají alternativní vysvětlení, které by nezahrnovalo přízraky.
Jan Ambjørn z dánské Københavns Universitet a nizozemské Radboud Universiteit a Yoshiyuki Watabiki z Tokyo Institute of Technology podle svých slov chtěli namísto mysteriózní temné energie vysvětlit zrychlování rozpínání vesmíru nějak jednoduše a intuitivně. Ve slušně impaktovaném časopisu navrhují, že se rozpínání zrychluje kvůli tomu, že náš vesmír nenasytně požírá malé vesmíry, s nimiž se setká.
Jak uvádí Ambjørn pro platformu Live Science, takový model s pojídáním malých vesmírů by mohl sedět na data z pozorování lépe než standardní kosmologický model. Myšlenka mnoha vesmírů, které spolu interagují, není nová. Ambjørn s Watabikim zkoumali případný vliv pojídání malých vesmírů na evoluci našeho vesmíru. Zjistili, že kanibalismus vesmíru by zvětšil objem našeho vesmíru, což skrze pozorování našich přístrojů interpretujeme jako zrychlování rozpínání vesmíru.
Dvojice badatelů je při chuti a kromě zrychlování rozpínání vesmíru kanibalskou kosmologií vysvětlují i záhadu kosmologické inflace, která zřejmě těsně po Velkém třesku ve zlomku sekundy extrémně nafoukla čerstvě zrozený vesmír. Pro kosmologii je to ale problém, protože nevíme o žádném mechanismu, který by tohle mohl mít na svědomí a vědci musejí (opět) sahat po improvizovaných a nevyhnutelně podezřelých vysvětleních.
Podle Ambjørna a Watabikiho by superrychlou a superintenzivní inflaci tehdy mohlo způsobit to, že náš čerstvý vesmírek byl v tom okamžiku pohlcen nějakým jiným, větším vesmírem. Badatelé přiznávají, že je obtížné posoudit, zda kanibalská kosmologie dostatečně vysvětluje kosmologickou inflaci, ale opět jde o zajímavou a relativně jednoduchou alternativu k různým krkolomným a exotickým vysvětlením, jaká se v souvislosti s kosmologickou inflací objevují.
##seznam_reklama##
Ohromnou výhodou kanibalské kosmologie je, že nabízí nástroj ke své falzifikaci, čili způsob, jak věrohodně ověřit, že funguje. Jak říká Watabiki, pozdní rozpínání podle jejich modelu se do jisté míry liší do předpovědí standardního kosmologického modelu. S kolegou věří, že data vesmírných teleskopů Jamese Webba a Euclid v dohledné době tuhle situaci rozseknou. Bude velmi zajímavé to sledovat.
Video: J. Ambjørn: CDT a theory of quantum geometry
Literatura
Journal of Cosmology and Astroparticle Physics online 12. 12. 2023.