Galaxie jsou jako hvězdné ostrovy přetékající hvězdami. Pozorujeme velmi různé galaxie, velké, malé, zuřivě aktivní i velice klidné a nenápadné. Občas se ale stane, že najdeme galaxii, která se vymyká našemu chápání, respektive našim modelům vývoje galaxií. Co se pustil do práce Webbův dalekohled, galaktických podivností přibylo.
Tim Carleton z americké Arizona State University a jeho tým nedávno v rámci projektu Prime Extragalactic Areas for Reionization and Lensing Science, čili PEARLS, prohledávali jistou kupu galaxií. Mimo hlavní zorné pole, v místech kde vlastně nic nemělo být, objevili trpasličí galaxii, která se dost vymyká našim představám o trpasličích galaxiích.
Jmenuje se PEARLSDG a navzdory detailnímu průzkumu to vypadá, že není v blízkosti žádné další galaxie. Je ve vesmíru osamocená. Zároveň tam prakticky nevznikají žádné nové hvězdy. PEARLSDG je pozoruhodný případ izolované a klidné trpasličí galaxie.
Jak zdůrazňuje Carleton, takové galaxie jsme doposud nacházeli jen nesmírně vzácně. Vědci si až doposud představovali trpasličí galaxie tak, že buď jsou izolované a udržující si zřetelnou tvorbu nových hvězd anebo interagují s hmotnější blízkou galaxií. PEARLSDG tyto představy staví na hlavu. Je izolovaná a zároveň obsahuje jen staré hvězdy.
Tuto galaxii přitom pozorujeme ve vzdálenosti 98 milionů let. Webbův dalekohled tam dokáže vidět jednotlivé hvězdy, takže máme o galaxii PEARLSDG relativně slušnou představu. Je opravdu divná.
##seznam_reklama##
Carleton a spol. využili celou řadu dat, kromě pozorování NIRCam Webbova dalekohledu také spektroskopická data DeVeney Optical Spectrograph na arizonském Lowell Discovery Telescope, archivní data vesmírných observatoří Galex a Spitzer a data z pozemních průzkumů oblohy Sloan Digital Sky Survey a Dark Energy Camera Legacy Survey.
Pozorování galaxie PEARLSDG ovlivní to, jak chápeme evoluci galaxií. Zároveň je možné, že se ve vesmíru vyskytuje řada podobných izolovaných a klidných galaxií bez tvorby nových hvězd, po nichž teď můžeme pátrat.
Video: Dwarf galaxy discovered at Andromeda's edge could be 'fossil' of first galaxies
Literatura