Vlnová energie představuje nejrozsáhlejší doposud prakticky nevyužívaný obnovitelný zdroj energie na planetě. Teoreticky by vlny mohly poskytnout kolem 30 000 TWh ročně. Pokud bychom vlny důkladně využívali k výrobě energie, podstatně by to snížilo závislost na fosilních palivech.
Vlny přitom nabízejí nemalé výhody. Na rozdíl od většiny ostatních obnovitelných zdrojů jsou velice předvídatelné, což je důležité pro dodávky elektřiny. Evropská unie s vlnami počítá ve svých plánech na rozšíření obnovitelné energetiky. V roce 2030 by měla obnovitelná energetika dodávat alespoň 42,5 procent energie v EU. Energie oceánu by měla zajistit nejméně 1 GW instalované kapacity v roce 2030 a 40 GW v roce 2050. Pro představu, 40 GW pokryje zhruba 40 milionů domácností.
Podstatnou roli v plánech na vlnovou energetiku hraje finská společnost AW-Energy, která vyvinula technologii WaveRoller. Jde o zařízení, které operuje asi 0,3 až 2 kilometry od pobřeží, v hloubce 8 až 20 metrů. Podle podmínek na konkrétním místě pracuje buď částečně, nebo plně ponořené pod hladinu a je ukotvené k mořskému dnu.
Rozvoj vlnové energetiky s generátory WaveRoller podporuje evropský projekt WaveFarm. Jeho hlavním cílem je přechod od testovacích prototypů k produkci elektřiny v masovém měřítku. V rámci projektu dochází k adaptaci WaveRolleru na sériovou výrobu a k instalaci většího počtu jednotek WaveRoller do soustavy WaveFarm s 10-24 WaveRollery. Součástí projektu je i vývoj různě velkých variant generátoru WaveRoller.
##seznam_reklama##
Nasazení technologie WaveRoller a rozvoj vlnové energetiky by měl v roce 2030 omezit emise oxidu uhličitého o 250 tisíc tun. Zajímavým bonusem je, že soustavy WaveFarm zřejmě přitahují hejna ryb, což by mohlo prospět místnímu rybářskému průmyslu.
Video: The exciting climax of our WaveRoller wave energy project
Video: WaveRoller - Plug Into Wave Energy
Video: WaveRoller deployment
Literatura