LEDky (Light-emitting diode) svého času přinesly revoluci ve zdrojích osvětlení a elektronice. Využívají se v nepřeberném množství aplikací, od průmyslu až po domácnosti. Běžně se dnes objevují OLEDky, čili organické LEDky, které obsahují tenké polovodičové filmy z organických materiálů.
OLEDky jsou oblíbené třeba v rozmanitých displejích a podobných technologiích. Nejsou špatné, ale mají i svá omezení. Jedním z podstatných je limitovaná maximální jasnost takových diod, což zjistil každý, kdo se pokoušel číst z displeje chytrého telefonu za slunného dne.
To je skvělá příležitost pro nové typy materiálů. Během posledního desetiletí se jako velmi slibné ukazují LEDky z perovskitů, tedy materiálů s unikátní krystalickou strukturou.
Háček je v tom, že se perovskitové LEDky, i když vykazují řadu pozoruhodných vlastností, mají problém s dosažením elektricky asistované zesílené spontánní emise záření (Electrically assisted amplified spontaneous emission). Ta je přitom nezbytná k tomu, aby bylo možné vytvořit perovskitové lasery.
Paul Heremans z výzkumného centra Interuniversity Microelectronics Centre (Imec) v belgickém Leuvenu a jeho spolupracovníci v rámci projektu ULTRA-LUX vytvořili nové perovskitové LEDky, kterým říkají PeLEDky. Tyto PeLEDky mají nový typ architektury, průhledné elektrody a jako aktivní polovodičový materiál využívají perovskit. Pracují při hustotě elektrického proudu 3 kiloampéry na centimetr čtvereční, což je několik desítek tisíc krát víc než u konvenčních OLEDek. (Poznámka pro méně obeznámené s problematikou: Jde o proudové hustoty v intervalech v rámci milisekund).
##seznam_reklama##
Podle Heremansova kolegy Roberta Gehlhaara jde o významný milník vývoje směrem k vysokoenergetickým tenkofilmovým laserovým diodám. Časem by se měly objevit perovskitové lasery, které nepochybně přinesou řadu zajímavých aplikací.
Video: Synthesizing Perovskite Thin Films for Laser Photoluminescence and LED Applications
Literatura