O.S.E.L. - Podle masivního výzkumu Dark Energy Survey temná energie slábne
 Podle masivního výzkumu Dark Energy Survey temná energie slábne
Výzkumná skupina Dark Energy Survey zveřejnila výsledky analýz 1 499 supernov typu 1a, pozorovaných 758 nocí během 6 let, zpracovaných s využitím algoritmů strojového učení. Nevyloučily standardní kosmologický model, ale ještě lépe prý na data sedí model, v němž temná energie slábne s rozpínáním vesmíru.

Dark Energy Camera pozoruje vzdálený vesmír. Kredit: DES Collaboration.
Dark Energy Camera pozoruje vzdálený vesmír. Kredit: DES Collaboration.

Včera, tedy ve čtvrtek 11. ledna, skončila 243. konference Americké astronomické společnosti. Probírala se tam rozmanitá témata a došlo i na populární astrofyzikální přízrak, tedy temnou energii. Výzkumná skupina Dark Energy Survey, na jejíž činnosti se podílí přes 400 astrofyziků, astronomů a kosmologů z více než 25 institucí, na konferenci zveřejnila výstupy z rozsáhlého výzkumu.

 

Or Graur. Kredit: University of Portsmouth.
Or Graur. Kredit: University of Portsmouth.

Jde o výsledky pozorování během 758 nocí v průběhu 6 let, jejichž cílem bylo více pochopit podstatu temné energie, která snad, doufejme, existuje, a také prostudovat rozpínání vesmíru. Badatelé využili pokročilou umělou inteligenci a zpracovali data o vybraných 1 499 standardních kosmologických svíčkách, tedy supernovách typu 1a.

 

Útroby Dark Energy Camera. Kredit: Dark Energy Survey.
Útroby Dark Energy Camera. Kredit: Dark Energy Survey.

Výsledky jejich analýz jsou řekněme komplexní a pěkně odrážejí složitost problému. Jak říká astrofyzik Or Graur z University of Portsmouth, s kolegy nemohou vyloučit, že platí standardní kosmologický model, tedy Lambda CDM, v němž je s temnou energií spojená kosmologická konstanta, čili „lambda.“ Na data jim ale ještě lépe sedí model, v němž s rozpínáním vesmíru temná energie slábne.

 

V tomto případě jde o nejrozsáhlejší a nejdále dosahující průzkum supernov, který byl doposud proveden na jediném zařízení, kterým je Dark Energy Camera, čili DECam, na teleskopu Victor M. Blanco Telescope, pracujícím na Cerro Tololo Inter-American Observatory v Chile. Odborníci nicméně očekávají, že tento rekord nevydrží dlouho, protože se blíží spuštění výkonných superobservatoří nové generace, jako je třeba Vera C. Rubin Observatory.

##seznam_reklama##

 

Očividně to není konec. Výzkum temné energie bude pokračovat. Standardní kosmologický model se teď trápí a objevují se problémy, jako například potíže s Hubble tension, o nichž jsme nedávno psali na OSLU. Pokud budoucí pozorování ještě většího počtu standardních svíček potvrdí, že temná energie s rozpínáním vesmíru slábne, bude to podle Graura ukazovat k nové, exotické fyzice. Nechme se překvapit!

 

Video: Exploring 7 billion light years of space with the Dark Energy Survey

 

Literatura

IFL Science 9. 1. 2024.

arXiv:2401.02929.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:12.01.2024