O.S.E.L. - Nová inteligence life2vec předpovídá délku lidského života
 Nová inteligence life2vec předpovídá délku lidského života
Dánští inženýři umělých inteligencí postavili inteligenci life2vec, podobnou velkým jazykovým modelům. Vycvičili ji na všech obyvatelích Dánska, k čemuž jim data poskytl dánský statistický úřad Danmarks Statistik. Takto trénovaná inteligence poskytuje solidně přesné předpovědi, včetně délky života. Isaac Asimov by z nich měl radost.

Co předpoví vám? Kredit: Matthew Modoono/Northeastern University
Co předpoví vám? Kredit: Matthew Modoono/Northeastern University

Ať už si o umělých inteligencích myslíme cokoliv, zastanou obrovský kus práce, jakou lidé doposud nezvládali. Mohou vzít enormní soubor dat, tak rozsáhlý, že i pro nejbystřejší lidské odborníky to bude jen moře údajů, a vytěžit z něho pozoruhodné, někdy až mrazivé výstupy. Jako je třeba sofistikovaná předpověď délky života lidí.

 

Sune Lehmann z Danmarks Tekniske Universitet (DTU) v Lyngby a jeho kolegové postavili inteligenci life2vec, která prostuduje dosavadní události v životě člověka, jako je historie jeho zdravotního stavu, vzdělání, zaměstnání a příjem. Na základě takových údajů poté předpovídá všechno možné, od osobnosti daného člověka a jeho odpovědí v dotaznících, až po délku jeho života.

 

Sune Lehmann. Kredit: DTU.
Sune Lehmann. Kredit: DTU.

Vědci v tomto případě využili technologie generativních inteligencí, pohánějící velké jazykové modely, jako je třeba slavný ChatGPT. Stejně jako v případě těchto ostře sledovaných inteligencí, i inteligenci life2vec bylo nutné důkladně vycvičit. Lehmann a spol. použili data o všech 6 milionech obyvatel Dánska, která dostali k dispozici od dánského statistického úřadu Danmarks Statistik. Je to samozřejmě velmi horké zboží, takže dánská vláda jedním dechem prohlašuje, že dbali na soukromí lidí a že se k datům dostali pouze vědci.

 

Logo. Kredit: DTU.
Logo. Kredit: DTU.

Tvůrci inteligence life2vec zdůrazňují, že poskytuje velmi přesné předpovědi, tedy v rámci nástroje, který pracuje spíše na populační úrovni. Zároveň jsou si zjevně vědomi džina, kterého vypouštějí z lahve a tak trochu úsměvně se to snaží zlehčovat. Podle nich jde o inteligenci trénovanou pro Dánsko, přičemž Dánsko má svou specifickou kulturu, své zákony i své zvyklosti.

 

To je sice pravda, ale lze si poměrně snadno představit, že někdo podobnou inteligenci vycvičí na datech ze Spojených států. Nebo třeba z České republiky. A pokud taková data nebudou k dispozici, není v zásadě problém postavit inteligenci připojenou k internetu, která dostane za úkol si taková data inovativně sehnat. Ona už něco vymyslí.

##seznam_reklama##

 

Inteligence jako life2vec může být skvělý nástroj nebo smrtící hrozba, například v rukou bezskrupulózních pojišťoven nebo analytiků nepřátelsky naladěných zemí. Jak ale na OSLU obvykle propagujeme, fungujícím řešením nebývají preventivní zákazy nebo regulace hraničící s šikanou badatelů, jaké diktuje mrazivý strach. Takový postup může být snadno kontraproduktivní. Chce to rozumnou legislativu a hlavně být neustále v obraze. Mít přehled o vývoji inteligencí, spolupracovat s experty a případně aktivně připravovat vhodná protiopatření.

 

Video: Predicting your social interactions | Sune Lehmann | TEDxAarhus

 

Video: Complex networks: connections, measurements, and social systems with Sune Lehmann

 

Literatura

Northeastern University 19. 12. 2023.

Nature Computational Science online 18. 12. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:23.12.2023