Ať už si o umělých inteligencích myslíme cokoliv, zastanou obrovský kus práce, jakou lidé doposud nezvládali. Mohou vzít enormní soubor dat, tak rozsáhlý, že i pro nejbystřejší lidské odborníky to bude jen moře údajů, a vytěžit z něho pozoruhodné, někdy až mrazivé výstupy. Jako je třeba sofistikovaná předpověď délky života lidí.
Sune Lehmann z Danmarks Tekniske Universitet (DTU) v Lyngby a jeho kolegové postavili inteligenci life2vec, která prostuduje dosavadní události v životě člověka, jako je historie jeho zdravotního stavu, vzdělání, zaměstnání a příjem. Na základě takových údajů poté předpovídá všechno možné, od osobnosti daného člověka a jeho odpovědí v dotaznících, až po délku jeho života.
Vědci v tomto případě využili technologie generativních inteligencí, pohánějící velké jazykové modely, jako je třeba slavný ChatGPT. Stejně jako v případě těchto ostře sledovaných inteligencí, i inteligenci life2vec bylo nutné důkladně vycvičit. Lehmann a spol. použili data o všech 6 milionech obyvatel Dánska, která dostali k dispozici od dánského statistického úřadu Danmarks Statistik. Je to samozřejmě velmi horké zboží, takže dánská vláda jedním dechem prohlašuje, že dbali na soukromí lidí a že se k datům dostali pouze vědci.
Tvůrci inteligence life2vec zdůrazňují, že poskytuje velmi přesné předpovědi, tedy v rámci nástroje, který pracuje spíše na populační úrovni. Zároveň jsou si zjevně vědomi džina, kterého vypouštějí z lahve a tak trochu úsměvně se to snaží zlehčovat. Podle nich jde o inteligenci trénovanou pro Dánsko, přičemž Dánsko má svou specifickou kulturu, své zákony i své zvyklosti.
To je sice pravda, ale lze si poměrně snadno představit, že někdo podobnou inteligenci vycvičí na datech ze Spojených států. Nebo třeba z České republiky. A pokud taková data nebudou k dispozici, není v zásadě problém postavit inteligenci připojenou k internetu, která dostane za úkol si taková data inovativně sehnat. Ona už něco vymyslí.
##seznam_reklama##
Inteligence jako life2vec může být skvělý nástroj nebo smrtící hrozba, například v rukou bezskrupulózních pojišťoven nebo analytiků nepřátelsky naladěných zemí. Jak ale na OSLU obvykle propagujeme, fungujícím řešením nebývají preventivní zákazy nebo regulace hraničící s šikanou badatelů, jaké diktuje mrazivý strach. Takový postup může být snadno kontraproduktivní. Chce to rozumnou legislativu a hlavně být neustále v obraze. Mít přehled o vývoji inteligencí, spolupracovat s experty a případně aktivně připravovat vhodná protiopatření.
Video: Predicting your social interactions | Sune Lehmann | TEDxAarhus
Video: Complex networks: connections, measurements, and social systems with Sune Lehmann
Literatura