V poslední době se konečně osmělujeme a připravujeme pilotované i nepilotované mise pro návrat na Měsíc. Stejně tak pokukujeme po letech do vzdálenějších oblastí Sluneční soustavy. Pokud ale chceme podnikat něco smysluplného, potřebujeme spolehlivý a výkonný zdroj energie, který by nahradil dnešní solární panely a radioizotopové termoelektrické generátory (RTG).
Další věc je, že rakety s chemickým pohonem létají už od dob nacistických V2 téměř na hranici svých teoretických možností. Jestli se chceme v kosmických letech pohnout dál, musíme přejít na jiné typy pohonů a bez efektivního zdroje energie se neobejdeme.
Mezi jinými na tom pracuje i společnost Rolls-Royce. Nedávno nabídli ochutnávku jaderné budoucnosti vesmírných operací a představili konceptuální model vyvíjeného mikroreaktoru Space Micro-Reactor na konferenci UK Space Conference v Belfastu, která proběhla ve dnech 21. až 31. listopadu (2023).
Agentura UK Space Agency (UKSA) poskytla na vývoj tohoto mikroreaktoru 3,6 milionů dolarů. Jde o pokročilý kompaktní reaktor, který by měl letět na Měsíc počátkem příštího desetiletí. Měl by vyrábět elektřinu, a také teplo pro základny na Měsíci, případně i jiných světech. Lunární noci jsou pekelně chladné. Design reaktoru zároveň umožňuje jeho využití jako velmi výkonného zdroje energie pro kosmické lodě.
##seznam_reklama##
Space Micro-Reactor je podle společnosti Rolls-Royce štěpný reaktor, který funguje na stejném obecném principu jako pozemské komerční jaderné reaktory. Měl by využívat pokročilé jaderné palivo TRISO (TRIstructural ISOtropic), které zaručuje vysokou bezpečnosti při provozu reaktoru. Výhodou je i to, že reaktor s tímto palivem může využívat jednodušší konstrukci, což vede k rozmanitým úsporám.
Video: Space Aplications of Rolls-Royce Nuclear Micro-Reactor - A Strategic UK Imperative
Literatura