O.S.E.L. - Okouzlující epistemický experiment: Proč ten člověk třese krabicí?
 Okouzlující epistemický experiment: Proč ten člověk třese krabicí?
Možná nevěříte, že je možné udělat sice jednoduchý, ale zároveň fascinující experiment a sondu do fungování lidské mysli s papírovou krabicí. Američtí kognitivní psychologové to dokázali. Jejich výzkum nám nejen nastavuje zrcadlo, ale také by mohl přispět k vývoji umělých inteligencí.

Proč ten člověk třese krabicí? Kredit: Johns Hopkins University.
Proč ten člověk třese krabicí? Kredit: Johns Hopkins University.

Když máte nový drahý přístroj, nejlépe v tandemu s vycvičenou umělou inteligencí, tak není, se špetkou nadsázky řečeno, zase tak těžké skórovat ve velmi slušném vědeckém časopisu. Ať děláte prakticky cokoliv, máte výsledky a jsou zajímavé. Zkuste to ale s úplně obyčejnou papírovou krabicí.

 

Chaz Firestone, který vede Perception & Mind Laboratory na Johns Hopkins University a jeho kolegové to dokázali. Nejenom, že mají s obyčejnou papírovou krabicí článek v populárních PNAS (IF=12,779), ale také fascinujícím způsobem poodhalili fungování lidského mozku. Jde o výzkum epistemického, čili poznávacího chování (Epistemic action), s jehož pomocí neustále zkoumáme své okolí, víceméně automaticky. Jak říká Firestone, děláme to pořád, ale navzdory tomu je epistemické chování prozkoumáno jen velice málo.

 

Chaz Firestone. Kredit: Johns Hopkins University.
Chaz Firestone. Kredit: Johns Hopkins University.

Firestone a jeho tým najmuli 500 dobrovolníků. Tito lidé sledovali video, na němž je zachycený člověk s krabicí, samozřejmě sofistikovaně vyzdobenou, ve dvou situacích. V jednom případě třese krabicí, aby zjistil, kolik je v ní předmětů. A v tom druhém třese krabicí kvůli tomu, aby odhalil, jaký mají předměty v krabici tvar. Dobrovolníci měli poznat, které video co ukazuje.

 

Logo. Kredit: Johns Hopkins University.
Logo. Kredit: Johns Hopkins University.

Schválně si to zkuste, video je na konci textu. Nemusíte se obávat o sebevědomí. I když to na poprvé zní zvláštně, ve skutečnosti tohle naprostá lidí s jistotou pozná, během pár sekund. Jak uvádí Firestoneova studentka Sholei Croomová, úplně ji šokovalo, o jak intuitivní záležitost jde. Je to jako superschopnost našeho druhu. Přitom to očividně funguje pod slupkou vědomí, na úrovni automatizovaných mechanismů. Bylo by obtížné někomu přesně vysvětlit, jak řešíte úkol z videa.

 

 

Jsme velice dobří, když odhadujeme, co se nějaký jiný člověk snaží zjistit. A určitě nejde o novou dovednost. K čemu to ale může být dobré? Nebylo by těžké nabídnout nějaké evoluční vysvětlení. Stačí si například představit, jak se skupinka lovců plíží za nebezpečnou kořistí a velice se jim hodí, když se dovedou vcítit jeden do druhého a odhadnout, co kdo chce udělat. Může to být doslova věc života a smrti.

##seznam_reklama##

 

Experiment s papírovou krabicí nabízí unikátní vhled do fungování lidské mysli. Zároveň by ale také mohl vést k praktickým aplikacím. Firestone a jeho kolegové mají blízko k umělým inteligencím a tomu, jak svět vnímají stroje. Pokud bychom umělé inteligence naučili odhadovat, co který člověk dělá či jaké má úmysly, dotyčná inteligence by pak mohla lépe vyhodnotit konkrétní situaci.

 

Video: Why are these people shaking the box?

 

Video: Is This An Illusion?

 

Video: Can You Think Like A Machine?

 

Literatura

IFL Science 20. 11. 2023.

PNAS 120: e2303162120.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:23.11.2023