Když přijde vedro, lidé si obvykle zapnou klimatizaci, zvlášť pokud jde o oblasti s teplejším klimatem. Funguje to, ale není to příliš efektivní postup. Zároveň přináší velkou spotřebu energie, což znamená emise uhlíku a finanční náklady. Odborníci řady výzkumných týmů proto hledají cesty, jak snížit používání klimatizací. Pozoruhodnou možnost nabízí pasivní chlazení pomocí barevných nátěrů střech a stěn budov.
Jak říká fyzika, světlejší barvy pohlcují méně záření, a proto se méně ohřívají. V posledních letech se objevily ultrabílé barvy a materiály, které odrážejí více než 95 procent dopadajícího záření. Mohou tím pádem například ochlazovat budovy, což je v dnešní době docela žádoucí. Ultrabílé barvy ale mají své mouchy, jako je například omezená výdrž.
Tým hongkongské City University of Hong Kong (CityU) vyvinul nový ochlazující ultrabílý keramický materiál, který svými vlastnostmi předčí konkurenci. Ve skutečnosti jde o strukturální barvu, která využívá nanostrukturu inspirovanou pozoruhodnými bílými chrousty rodu Cyphochilus. Výsledkem jejich úsilí je rekordní odrazivost slunečního záření 99,6 procent a emise infračerveného tepelného záření 96,5 procent.
Nový materiál je vyrobený z aluminy, čili z oxidu hlinitého. Alumina je slušně odolná, pokud jde o vliv slunečního záření. Rovněž podporuje odpařování vody z povrchu, což dále přispívá k ochlazování. Jak bonus je alumina odolná i při požárech, kdy vydrží teploty přes 1 000 °C.
##seznam_reklama##
Jak uvádí vedoucí týmu Edwin Tso Chi-yan, s kolegy uspořádali experiment, který jim potvrdil, že při použití jejich materiálu na střechu budovy dochází k úspoře více než 20 procent elektřiny spotřebované na klimatizaci. Jak je vidět, pasivní chlazení dovede být obstojně účinné. Badatelé jsou přesvědčeni, že jejich materiál bude snadné vyrábět v průmyslovém měřítku z běžných surovin, jako je právě zmíněná alumina. Bílá barva nemusí oslovit každého, ale stejným způsobem lze tento materiál vyrobit v dalších barvách, které rovněž slušně odrážejí sluneční záření.
Video: Super White Beetle Holds Secret To Whiter Paper And Computer Screens?
Literatura