O.S.E.L. - Brzy vyrazí do akce první komerční generátor poháněný teplem oceánu
 Brzy vyrazí do akce první komerční generátor poháněný teplem oceánu
V tropických mořích panuje výrazný teplotní gradient mezi hladinou oceánu a hlubinami, kde je prakticky po celém světě voda o teplotě asi 4 °C. Z tohoto gradientu těží elektřinu generátor OTEC (Ocean thermal energy conversion). Dlouho šlo o nepraktickou technologii, ale okolnosti se změnily. V roce 2025 by měl být spuštěn první plovoucí generátor OTEC u Svatého Tomáše a Princova ostrova.

Generátor tepelné energie oceánu Dominique. Kredit: Global OTEC.
Generátor tepelné energie oceánu Dominique. Kredit: Global OTEC.

OTEC čili Ocean thermal energy conversion je pozoruhodná technologie pro těžbu obnovitelné energie, která využívá pro výrobu elektřiny teplotní rozdíl mezi teplou hladinou oceánu a chladnými hlubinami. Jde o unikátní možnost využívat neustále dostupný zdroj energie, především v tropických oblastech, kde je přístup k podmořským hlubinám.

 

Pokus o technologii OTEC v Indii (2000). Kredit: Harishmukundan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Pokus o technologii OTEC v Indii (2000). Kredit: Harishmukundan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Tropické oceány pohltí každý den v průměru asi 278 petawatthodin sluneční energie. Kdybychom dokázali vytěžit pouhou 1/4000 tohoto množství, pokrylo by to denní spotřebu elektřiny celé planety. To je příležitost pro technologii OTEC. Nejde přitom o nijak nový nápad. První pokus o těžbu energie tímto způsobem proběhl již v roce 1881 a v roce 1930 vznikla první OTEC elektrárna s výkonem 22 kW na Kubě. Dlouho se ale nemohla prosadit.

 

Za technologií OTEC je jednoduchá fyzika. Za příhodných podmínek je možné v tropickém oceánu na jednom místě získat vodu o teplotě 4 °C, řekněme z hloubky 800 metrů a zároveň i vodu o teplotě přes 25 °C z hladiny. Na takovém místě lze ukotvit plavidlo, které bude vybavené generátorem s kapalinou, jejíž teplota varu se nachází mezi těmito dvěma teplotami. Teplá voda z hladiny tuto kapalinu přivede k varu a vzniklý plyn roztočí turbínu. Pak se plyn opět zchladí vodou z hlubiny a celý cyklus se může opakovat.

Technologie OTEC. Kredit: Global OTEC.
Technologie OTEC. Kredit: Global OTEC.

 

Pikantní je, že tato technologie je jako dělaná do světa globálního oteplování. A jako podivuhodný bonus nabízí možnost zpomalovat oteplování oceánů, pokud by bylo takových plavidel nasazeno těžit tepelnou energii oceánu velké množství. Není přitom tajemstvím, že se oceány oteplují stále rychleji a že to vzbuzuje velké obavy.

 

Technologie OTEC samozřejmě není bez problémů. Donedávna nebyla příliš efektivní, protože většinu vyrobené energie spotřebovaly pumpy na chladnou vodu z hlubiny. V tropických oceánech se také často vyskytuje bouřlivé počasí, které by mohlo poškodit plavidlo s generátorem i příslušnou infrastrukturu.

 

Podle společnosti Global OTEC se sídlem v Londýně už ale dozrál čas na to, aby se plovoucí generátory tepelné energie oceánu pustily do práce. Podle nich to dovolují změny v globální ekonomice energetiky a také pokrok v účinnosti komponent, které generátory OTEC využívají. Nedávno na mezinárodním fóru International Vienna Energy and Climate Forum představili nový koncept generátoru OTEC, který nazvali Dominique.

##seznam_reklama##

Nejde o žádné teoretizování. Generátor Dominique by měl být uveden do provozu již v roce 2025 a to u pobřeží ostrovního státu Svatý Tomáš a Princův ostrov, který se nachází v Guinejském zálivu tedy v tropické Africe. Generátor by měl mít čistý výkon, čili bez provozní spotřeby, asi 1,5 MW, což představuje 17 procent spotřeby celého Svatého Tomáše. Bude velmi zajímavé sledovat další osudy této technologie.

 

Video: Learn about Ocean Thermal Energy Conversion (OTEC)

 

Literatura

New Atlas 14. 11. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:16.11.2023