Některé zprávy se nepíší snadno. Autor tohoto textu neskrývá, že je vášnivým zastáncem jaderné energetiky, především pokud jde o malé modulární reaktory. Proto je bolestné přiznat, že tato technologie, přinejmenším v USA, naráží na vážné problémy. Ve středu 8. listopadu vyšlo najevo, že první plánovaná elektrárna, jejíž přípravy již byly v plném proudu, nakonec bohužel skončí dřív, než začala.
Jaderná energie je sama o sobě slibná a má slušný potenciál přispět k úsilí o snižování emisí uhlíku, které se stává stále akutnější záležitostí. Ve většině industrializovaných zemí ale dochází k tomu, že náklady na klasické jaderné elektrárny, už tak dost astronomické, obvykle značně překračují plánované rozpočty a mívají velké zpoždění.
Mnozí se upínají k naději, kterou v tomto směru představují malé modulární reaktory. Lze je vyrobit v továrně a hotové dopravit na místo určení, kde je čeká nikoliv výstavba, ale spíše instalace, celkově mnohem méně náročná a hlavně dramaticky levnější, než je doposud u jaderných elektráren obvyklé.
Jak jsme psali na OSLU, americké úřady loni v létě schválily design malého modulárního jaderného reaktoru společnosti NuScale, která je jedním z lídrů ve vývoji těchto pozoruhodných zařízení. NuScale společně s vládními laboratořemi Idaho National Lab připravili velmi zajímavý projekt první elektrárny, která měla využít malé modulární reaktory, nazvaný Carbon Free Power Project. V rámci tohoto projektu by Idaho National Lab provozovali několik modulárních reaktorů NuScale a všichni by sbírali zkušenosti. Vyrobená elektřina se měla prodávat okolním zařízením.
Postupně se ale změnily okolnosti. Hlavním viníkem je v tomto případě setrvalý pokles ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů. Kvůli tomu se v poslední době zhoršovaly ekonomické vyhlídky projektu Carbon Free Power Project a začali odpadat partneři. 8. listopadu zarazili poslední hřeb do rakve projektu NuScale a klíčový partner pro plánované využití elektřiny Utah Associated Municipal Power Systems, když oznámili, že projekt přestal být ekonomicky životaschopný, protože není zájem o dostatečně velký odběr této elektřiny.
Šéf NuScale John Hopkins se pokusil přijít s něčím pozitivním a prohlásil, že více než 10 let práce na tomto projektu zásadně přispělo k dotažení technologie malého modulárního reaktoru ke komerčnímu využití. Teď mají na co navazovat s budoucími zákazníky. Jak ale Hopkins jedním dechem přiznává, faktem je, že se žádným z dalších potenciálních zákazníků nejsou tak daleko, jako byli v tomto projektu. Není tudíž jisté, zda NuScale postaví první komerční modulární reaktor do konce desetiletí.
##seznam_reklama##
Ještě smutnější je, že to stejné lze podle všeho říct o celé jaderné energetice ve Spojených státech. Neplánují se žádné velké jaderné reaktory a těch pár, na nichž se donedávna pracovalo, bylo zrušeno, anebo čelí děsivým překročením rozpočtu. V tuto chvíli také žádný další nový design reaktoru nemá povolení americké agentury Nuclear Regulatory Commission (NRC), jako ho mají NuScale. Jaderná energetika opravdu nemá v USA na růžích ustláno.
Video: NuScale - Power to the World
Literatura