Simulování šíření vražedného patogenu při pandemii není snadné. Stejně jako modelovat šíření dalšího fenoménu, který zamořuje současnost jako středověký mor – dezinformací. V podobných případech je dobré mít nadhled. Finští matematici pod vedením Pauliiny Ilmonenové ho našli v zombiích, nemrtvých s věčnou chutí na mozky, kteří v simulacích zaplavili Finsko.
Zombie jsou jako fiktivní epidemiologický scénář až překvapivě populární. Laskavý čtenář OSLA si jistě vzpomene na slavnou kampaň americké CDC z roku 2011, která využívala zombie pro přípravu veřejnosti na pandemie. CDC tehdy byla v plné síle, ale když o 9 let později přišla opravdová pandemie, zombie bohužel tehdy byly v americké administrativě. Na OSLU jsme psali rovněž o legendárním incidentu Corrupted Blood v masivně multiplayerové hře World of Warcraft, který se dá směle přirovnat k zombie nákaze.
Ilmonenová s kolegy simulovali zombie a nenakažené lidi ve finských městech i okolí. Použili simulaci založenou na jednotlivcích, nikoliv na populacích, a s prostorovou komponentou, díky čemuž mohli testovat vliv karanténních opatření anebo třeba rozdíl v šíření nákazy, když se zombie objeví v hustě zalidněné oblasti anebo někde v městečku.
V podobných modelech lze očekávat velké množství interakcí mezi lidmi a zombiemi. Badatelé proto museli přijít s jednodušším, ale stále ještě dost realistickým modelem. Díky tomu byly simulace méně výpočetně náročné a vědci mohli simulovat rozsáhlé scénáře.
Jak to dopadlo? Jedním z hlavních výstupů výzkumu je, že se nákaza může šířit nesmírně rychle. Aby došlo k zastavení takové nákazy, musejí být opatření úřadů bleskurychlá. Badatelé zjistili, že když se v jejich základním modelu objeví v Helsinkách jedna jediná zombie, mají lidé jen asi 7 hodin na to, aby kompletně uzavřeli své hlavní město do karantény anebo pobili všechny zombie. Pokud to nestihnout, zombie nevyhnutelně zaplaví celé Finsko.
Ilmonenovou překvapilo, jak velmi málo času je na smysluplný zásah. Asi není nutné zdůrazňovat, jak těžké rozhodování by to bylo a kolik etických námitek by muselo být prolomeno. Všichni máme v živé paměti, jak špatně vyspělý svět zvládal pandemii covid-19. Simulace, jako jsou zombie apokalypsy, nám snad umožní to příště dokázat o něco lépe.
##seznam_reklama##
Pozoruhodným bonusem modelu se šířením zombie nákazy je, že může simulovat šíření dezinformací, třeba takových, které během nákazy přispívají ke zkáze. Lze si snadno představit, jaký dopad by měli popírači zombií protestující proti karanténám a doporučující léčbu bělidlem. Model by mohl být použit i k testování různých opatření proti takovým dezinformacím.
Video: How to predict the future – statistics with Pauliina Ilmonen
Video: CDC: How to Survive A Zombie Apocalypse
Literatura