O.S.E.L. - Nově objevené ultrarychlé rádiové záblesky trvají jen miliontiny sekundy
 Nově objevené ultrarychlé rádiové záblesky trvají jen miliontiny sekundy
Radioastronomové rozpitvali data z pozorování slavného zdroje opakovaných rádiových záblesků FRB 20121102A a objevili v nich doposud neznámé ultrarychlé rádiové záblesky, jejichž trvání se měří v mikrosekundách. Jak je u rádiových záblesků zvykem, to je prakticky vše, co o nich s jistotou víme.

Vize mikrosekundových rádiových záblesků. Kredit: Daniëlle Futselaar/www.artsource.nl.
Vize mikrosekundových rádiových záblesků. Kredit: Daniëlle Futselaar/www.artsource.nl.

Jakmile to začíná vypadat, že rychlým rádiovým zábleskům (FRB, Fast Radio Burst), které k nám přilétají z okolního vesmíru, rozumíme, vytasí se astronomové s nějakým objevem, který záhadu těchto kosmických rádiových výkřiků zase prohloubí. Přesně tohle se nedávno povedlo týmu, který vedl Mark Snelders z institutu ASTRON a Universiteit van Amsterdam.

 

Mark Snelders. Kredit: M. Snelders.
Mark Snelders. Kredit: M. Snelders.

Typické rychlé rádiové záblesky trvají tisíciny sekundy. Radioastronomové si ale už nějakou dobu šuškali o tom, že by mohly existovat mnohem ještě mnohem kratší rádiové skřeky. Výzkumný tým Kenzie Nimmové na jaře 2022 dokonce detekoval nějaké nanosekundové rádiové štěky.

 

Snelders a jeho kolegové si v rámci nové studie pořídili pozorování slavného zdroje periodických rádiových záblesků FRB 20121102A, v délce asi 5 hodin, a důkladně ho analyzovali. Zdroj FRB 20121102A byl objevený v roce 2012. Časem se prozradil jako první známý zdroj opakovaných rychlých rádiových záblesků. Nachází se ve vzdálenosti asi 3 miliard světelných let. Zmíněná data pocházejí z projektu Breakthrough Listen, který doposud zcela neúspěšně pátrá po cizích civilizacích, které by byly tak neopatrné, že by se prozradily rádiovým vysíláním.

 

Badatelé použili prvních 30 minut použitých dat a rozdělili každou sekundu na 500 tisíc samostatných „snímků.“ Na takto připravená data vypustili umělou inteligenci, která se rychle a efektivně prohrabala ohromnou spoustou údajů. Tímto způsobem „ulovili“ celkem 8 izolovaných „ultrarychlých“ rádiových záblesků, které trvaly méně než mikrosekundu, tedy miliontinu sekundy.

 

Logo. Kredit: ASTRON.
Logo. Kredit: ASTRON.

Snelders a spol. poodhalili existenci celá populace ultrarychlých rádiových záblesků, které vědci doposud přehlíželi kvůli příliš hrubému rozlišení dat v čase. Ukazuje se, že FRB záblesky jsou častější a jejich diverzita je vyšší, než jsme si mysleli. Pro vědce, kteří pátrají po původu rychlých rádiových záblesků, to nejspíš znamená další vrásky na čele navíc.

 

##seznam_reklama##

Pokud jde o původ těchto ulrarychlých rádiových záblesků, tak zůstává záhadou, stejně jako u jejich déle známé verze, čili rychlých rádiových záblesků. Snelders a jeho kolegové očekávají, že v budoucnu detekují další ultrarychlé rádiové záblesky, když už vědí, jak na to. Nejtěžší bude sehnat vhodný soubor dat pozorování zdroje FRB, který bude možné podobným způsobem rozdělit na velmi krátké časové úseky. Určitě se ale můžeme spolehnout na to, že nás rychle rádiové záblesky brzy zase něčím překvapí.

 

Video: Mark Snelders (ASTRON, The Netherlands) Microsecond duration bursts from FRB 20121102A

 

Video: Fast Radio Bursts – the mystery that weighs the Universe | Clancy James | TEDxKingsParkSalon

 

Literatura

Science Alert 23. 10. 2023.

Nature Astronomy online 19. 10. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:24.10.2023