O.S.E.L. - DARPA shání laserový systém, který by bezdrátově přenášel energii po světě
 DARPA shání laserový systém, který by bezdrátově přenášel energii po světě
Agentura pro vojenské projekty budoucnosti DARPA pokročila s programem POWER (Persistent Optical Wireless Energy Relay), který cílí na technologie pro bezdrátový přenos energie na velkou vzdálenost pomocí laserů. Měl by vzniknout systém, který zvládne test s přenosem 10 kW z letecké platformy na pozemní cíl, vzdálený 200 kilometrů.

Program POWER. Kredit: DARPA.
Program POWER. Kredit: DARPA.

Program, který před časem vyhlásili američtí vojenští snílci DARPA, budí intenzivní dojem science-fiction. A je to správně. Právě to má DARPA v popisu práce. Program POWER, čili Persistent Optical Wireless Energy Relay počítá s využitím laserů na leteckých platformách k přenosu energie pro stroje, které se mohou nacházet tisíce kilometrů daleko.

 

Logo. Kredit: DARPA.
Logo. Kredit: DARPA.

V dnešní době máme k dispozici, obdivuhodné technologie, které by určitě změnily svět. V řadě případů tomu ale brání scházející praktický zdroj energie. Platí to třeba pro letadla. Bylo by skvělé, kdyby je mohla pohánět elektřina, ale při současném stavu technologií by elektrické dopravní či nákladní letadlo muselo nést tak masivní baterie, že by nejspíš ani nevzlétlo, natož aby vezlo nějaký náklad.

 

Stefanie Tompkins, úřadující 23. ředitelka DARPA. Kredit: Wikimedia Commons, US Department of Defense.
Stefanie Tompkins, úřadující 23. ředitelka DARPA. Kredit: Wikimedia Commons, US Department of Defense.

Vědci a inženýři už déle než století pokukují po bezdrátovém přenosu energie. Je ale nutné zlomit odpor fyzikálních zákonů a s nimi je obvykle těžké pořízení. DARPA teď shání laserový systém, který by dokázal přenášet energii z pozemního zdroje na velmi vzdálené cíle, prostřednictvím leteckých laserových platforem. Tímto způsobem by bylo možné zajistit pro elektrický letoun vhodné konstrukce prakticky nekonečný dolet. DARPA vybrala pro pokračování programu tři týmy, které vedou společnosti RTX Corporation, Draper a BEAM Co.

 

Na první pohled to vypadá docela jednoduše. Ve skutečnosti je ale nutné překonat řadu technických obtíží. Laserové paprsky jsou rovné, takže cíl musí být v dohledu. Přenos energie by měl co nejvíce probíhat v prostředí, kde je minimální výskyt rušivých prvků, jako je v tomto případě vzduch či vodní pára. Nabízejí se vyšší vrstvy atmosféry. Stejně jako u laserových zbraní musí být laser pro přenos energie schopný přesně zaměřit cíl a stále ho sledovat, aby byl přenos úspěšný. Asi největší technologickou překážkou jsou ale značné ztráty energie, k nimž dochází při konverzi laserového paprsku na elektřinu a naopak.

 

Program POWER je teď podle DARPA v první fázi, která zahrnuje vývoj designu pro letecké přenosové platformy. Druhá fáze se soustředí na integraci technologie laseru pro přenos energie s leteckou platformou a třetí fáze bude zahrnovat test zařízení, které by mělo přenést 10 kilowattů na vzdálenost 200 kilometrů.

 

##seznam_reklama##

Vedoucí programu Paul Jaffe je přesvědčen, že mohou vyvinout technologii, která radikálně změní vztah civilizace k energii. Bezdrátově přenášená energie připojí dříve jen obtížně dostupné zdroje energie, včetně solární orbitální energie, a zároveň přinese rychlé a stabilní dodávky energie i na řadu dnes izolovaných míst. DARPA je pochopitelně agentura Pentagonu, takže je jasné, že projekt pozorně sledují především vojáci. Ale prospěch by z toho měli mít i mnozí další.

 

Video: Revolutionizing Energy Transmission: What is DARPA's POWER Program?

 

Literatura

New Atlas 13. 9. 2023.

DARPA 7. 9. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:16.09.2023