O.S.E.L. - DishBrain: Australská armáda financuje čip s lidským minimozkem
 DishBrain: Australská armáda financuje čip s lidským minimozkem
Australští Cortical Labs a Monash University získali armádní grant na vývoj wetwaru pro pokročilé umělé inteligence, které budou ovládat autonomní stroje a přitom se budou učit na základě zkušeností získaných během „života.“ Lidské minimozky na čipech čekají velké věci a to brzy.

Čip s minimozkem podle kreativní inteligence. Kredit: AI-generated by Midjourney.
Čip s minimozkem podle kreativní inteligence. Kredit: AI-generated by Midjourney.

Zhruba před rokem se objevil DishBrain. Odborníci australské Monash University postavili biohybridní počítačový čip s cca 800 tisíci lidskými a myšími mozkovými buňkami napěstovanými na soustavě mikroelektrod zmíněného čipu. Wetware DishBrain na první pohled nevypadá zrovna moc vábně, ale hrát kultovní videohru Pong se naučil za 5 minut, díky uplatnění jednoduchého systému odměny za správný postup.

 

DishBrain v elektronovém mikroskopu. Kredit: Cortical Labs.
DishBrain v elektronovém mikroskopu. Kredit: Cortical Labs.

Bylo to poprvé, alespoň pokud víme, kdy byly laboratorní minimozky využity tímto způsobem, tedy aby nejen vnímaly okolní svět, ale aktivně do něho zasahovaly. Výsledky australského experimentu, v němž sehrál významnou roli přidružený startup Cortical Labs, udělaly velký dojem.

 

Nervové buňky v DisgBrainu. Kredit: Cortical Labs.
Nervové buňky v DisgBrainu. Kredit: Cortical Labs.

Zapůsobily i na australský vládní program vojenských a bezpečnostních technologií National Intelligence and Security Discovery Research Grants, který na tento výzkum udělil grant v hodnotě 407 tisíc dolarů. Armádní grant poslouží k vývoji nových systémů s umělou inteligencí založenou na biologických neurálních sítích.


Vedoucí projektu Adeel Razi z Monash University je přesvědčený, že programovatelné biohybridní čipy, které představují fúzi biologických výpočtů s umělou inteligencí, by v budoucnu mohly výkonem porazit dnešní křemíkový hardware. Výstupy jejich výzkumu mají namířeno k uplatnění v řadě pokročilých technologií, včetně robotiky, automatizace, rozhraní mezi biologickou tkání a strojem nebo třeba vývoje léčiv. Podle Raziho to může přinést Austrálii zásadní strategickou výhodu.

 

##seznam_reklama##

Pokročilé možnosti učení wetware jako DishBrain mohou vést k nové generaci strojového učení, obzvláště pokud jde o „pilotní“ inteligence pro autonomní vozidla, letouny či roboty. Zásadní výhodou těchto nových inteligencí bude schopnost učit se během „života.“ Stroje poháněné čipy s minimozky se budou učit nové věci, aniž by zahodily ty starší. Budou se adaptovat na nové situace a budou mapovat dřívější poznatky na nové situace, při neustálé optimalizaci výpočetních schopností, využívání paměti a spotřeby energie.

 

Video: DishBrain – Explainer

 

Video: Lab-Grown "Mini-Brain" Learns Pong - Is This Biological Neural Network "Sentient"?

 

Literatura

New Atlas 21. 7. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:21.07.2023