Čínská společnost Fourier Intelligence nedávno oznámila, že do konce letošního roku (2023) hodlají vyrobit stovku univerzálních humanoidních robotů GR-1. Jejich roboti by přitom měli unést náklad o hmotnosti, která téměř odpovídá jejich váze. Dostupných informací není mnoho, ale zdá se, že se Fourier Intelligence doposud zabývali především rehabilitací. To je shodou okolností odvětví, jehož poznatky lze docela dobře využít při konstrukci výkonného humanoidního robota.
Další věc je, že Čína, podle všeho čelí vyhlídkám na velmi komplikovanou budoucnost. Jejich dřívější zahrávání si s populací se již otáčí proti nim. Jejich populační pyramida má tragický tvar. Podobně jako v Japonsku bude i v Číně brzy ohromné množství seniorů, mnohem větší než mladých lidí, kteří by na ně mohli pracovat.
Fourier Intelligence prezentují robota GR-1 jako univerzálního. Zároveň se ale rýsuje, že jednou z jeho primárních rolí bude péče o lidi a asistence při jejich léčbě či rehabilitaci. Takovému využití odpovídá i konstrukce robota, především pokud jde o jeho „ruce.“
Robot GR-1 měří 165 cm a jeho hmotnost je 55 kg. Měl by se pohybovat rychlostí kolem 5 km/h. Kvůli pohybu je vybavený elektrickými aktuátory, které mu poskytují 40 stupňů volnosti. Podle Fourier Intelligence by robot GR-1 měl být velmi silný. Slavný robot Atlas, který představuje standart moderních technologií, unese při srovnatelné konstrukci náklad o hmotnosti 11 kg. Oproti tomu GR-1 by měl zvládat 50 kg, což je dramatické zvýšení.
Je samozřejmě otázkou, co v této chvíli robot GR-1 dovede. Jak vysvětluje Brett Adcock ze společnosti Figure, která rovněž vyvíjí roboty, konstrukce hardware a základní pohyby, které jsou patrné na záběrech od Fourier Intelligence, představují tu snadnou část. Doopravdy obtížné a přitom pro univerzálního robota nezbytné je umění autonomní navigace a provádění úkonů, k nimž robot nebyl detailně naprogramován, v chaotickém a neznámém prostředí.
##seznam_reklama##
Vše nasvědčuje tomu, že 100 robotů, které by měli Fourier Intelligence letos vyrobit, vlastně nebude plně univerzálními humanoidy. Spíše půjde o robotické platformy se zcela základními schopnostmi, které nejspíš poputují do stovky různých výzkumných laboratoří, kde se je budou snažit dále vylepšovat. V případě Číny je víceméně jasné, že půjde i o výzkum směřující k vojenskému využití. Podle komentátorů je to každopádně zajímavá strategie, která není primárně orientovaná na trh, ale na další vývoj slibného stroje.
Video: Fourier Intelligence's GR-1: Igniting a New Wave of General-Purpose Humanoid Robots
Literatura