O.S.E.L. - Internet přenášený laserovými satelity může nahradit podmořské kabely
 Internet přenášený laserovými satelity může nahradit podmořské kabely
Dnešní satelitní internet není špatný. Je ale pomalý, protože používá mikrovlny a naprostá většina zámořského internetového provozu stejně teče pod hladinou oceánu. Podmořské kabely jsou zase astronomicky drahé a nepříjemně zranitelné. Jak ukázal nedávný úspěšný test, řešením by se mohla stát satelitní optická komunikace.

Laserový internet. Kredit: ETH Zürich / Yannik Horst.
Laserový internet. Kredit: ETH Zürich / Yannik Horst.

Páteř soudobého internetu je pod hladinou oceánu. Tvoří ji hustá síť optických kabelů, z nichž každý obvykle přenáší mezi uzly internetové sítě více než 100 terabitů dat za sekundu. Spojení mezi kontinenty zajišťují podmořské optické kabely, které jsou děsivě drahé. Jeden kabel napříč Atlantikem přijde na stovky milionů dolarů.

 

Yannik Horst. Kredit: ETH Zürich.
Yannik Horst. Kredit: ETH Zürich.

Podle společnosti TeleGeography je v současnosti aktivních 530 podmořských kabelů a jejich počet dále vzrůstá. Ještě větší problém než astronomické náklady ale pro podmořský internet představuje slídění ruských a čínských plavidel. Mezi experty se již mnoho let šušká, že podmořský internet představuje extrémně zranitelné místo dnešní civilizace a že by to některé země mohly využít. Proto by rozhodně nebylo od věci podmořský internet postupně nahradit nebo mít alespoň k dispozici alternativní řešení.

 

Test laserové komunikace. Kredit: ETH Zürich.
Test laserové komunikace. Kredit: ETH Zürich.

Tým švýcarského institutu ETH Zürich s evropskými partnery nedávno otestoval přenos dat pomocí optické laserové komunikace. V tomto experimentu přenesli mezi švýcarským městem Bern a sedlem Jungfraujoch o nadmořské výšce 3 471 metrů, které se nachází v Bernských Alpách, několik desítek terabitů dat za sekundu. Přenos se zdařil i přes značné turbulence v ovzduší, k nimž docházelo ve dráze laserového paprsku.

 

Yannik Horst a jeho kolegové vyvíjejí technologii satelitní optické komunikace s využitím laserového paprsku. Úspěšný test představuje významný milník, i když zatím nešlo o satelitní přenos. Každopádně, data letěla hustým vzduchem blízko zemského povrchu, v komplikovaných klimatických podmínkách, na vzdálenost 53 kilometrů, která spojuje Zimmerwaldovu observatoř na Universität Bern a výzkumnou stanici Hochalpine Forschungsstationen Jungfraujoch und Gornergrat na zmíněném sedle.

 

##seznam_reklama##

Satelitní internetové komunikace nejsou nic nového. Jsou ale vlastně dost pomalé. Dnes hojně skloňovaný Starlink jede na mikrovlnách o vlnové délce několika centimetrů. Laserová komunikace týmu ETH Zürich ale používá blízce infračervené záření o vlnových délkách pár mikrometrů. Je jasné, že taková komunikace přenese za stejný čas mnohem více dat. První výsledky jsou slibné a zdá se, že satelitní laserová komunikace by časem opravdu mohla nahradit podmořské kabely.

 

Video: Transparent Optical THz Optical Link Transmission

 

Literatura

ETH Zürich 20. 6. 2023.

Light: Science & Applications 12: 153.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:10.07.2023