Dnes končí letošní Pařížský aerosalon na letišti Paříž – Le Bourget, který si po čtyřleté pandemické pauze užívali návštěvníci i vystavovatelé. Jedním z velkých lákadel byl i nový bojový dron francouzské společnosti Turgis & Gaillard AAROK.
Tento dron náleží ke středně velkým dronům s dlouhou výdrží, čili do kategorie MALE (Medium altitude long endurance). Jde o stroj použitím srovnatelný s americkým MQ-1 Predator, izraelským IAI Heron nebo tureckým Bayraktar TB2.
AAROK byl původně navržen jako dron, který je založen nejen na standardních komponentách, ale na vysloveně francouzských, aby Turgis & Gaillard uspokojili francouzské tužby po co největším použití domácí produkce. Zároveň nešli cestou prodeje dronu, který má rozpětí křídel 22 metrů a je větší než americký MQ-9 Reaper, nějaké zavedené letecké společnosti, ale rozhodli se vyvíjet dron sami.
Výsledkem jejich úsilí je stroj, který by měl zajímat francouzskou armádu i armády spřátelených zemí. AAROK je poháněný vrtulí a udrží se ve vzduchu déle než 24 hodin. Unese 1,5 tuny nákladu, který může zahrnovat zpravodajské vybavení, elektrooptické senzory, pokročilý radar, přesně naváděnou munici či rakety vzduch-země.
Podle představitelů Turgis & Gaillard je dron AAROK vhodný k námořnímu průzkumu v Indo-Pacifiku, stejně jako pro bojové mise a pro roli komunikačního uzlu na bojišti. Použití již existujících komponent a modulární architektury by měly přispět k rychlé certifikaci nového letounu.
##seznam_reklama##
Šéfka Turgis & Gaillard Groupe Fanny Turgisová neskrývá radost z prvního prototypu dronu AAROK. Je přesvědčená, že jejich dron, který by měly vyrábět francouzské továrny, naplní představy francouzské armády i armád spojenců a zároveň nabídne nízkou pořizovací cenu i nízké náklady na provoz.
Video: Behold the Aarok, France's New, Secret and Largest combat drone ever built
Literatura