O.S.E.L. - Lidé a umělá inteligence společně postavili robota
 Lidé a umělá inteligence společně postavili robota
Evropští inženýři odhodili ostych a přizvali velký jazykový model ChatGPT-3 k vývoji nového robota, který je šikovným pomocníkem při sklizni rajčat. Inteligence zajistila nápad a koncept robota, lidé praktickou realizaci a ladění detailů. Vývoj nových designů už asi nikdy nebude stejný.

Robotická ruka pro sběr rajčat od umělé inteligence. Kredit: CREATE Lab/EPFL.
Robotická ruka pro sběr rajčat od umělé inteligence. Kredit: CREATE Lab/EPFL.

Je něco, co by velké jazykové modely typu ChatGPT neuměly? Jak sugestivně odpovídá Paul McClure na platformě New Atlas, nejspíš ano, ale ten seznam se neustále zkracuje. Evropští inženýři nedávno spojili síly s populární umělou inteligencí ChatGPT od OpenAI, aby navrhli a postavili pozoruhodného robota pro obtížnou práci – sběr rajčat.

 

Šikovný sběrač rajčat. Kredit: Adrien Buttier / EPFL.
Šikovný sběrač rajčat. Kredit: Adrien Buttier / EPFL.

Zásadní výhoda velkých jazykových modelů je v tom, že zpracují ohromné množství dat a to velmi rychle. Využili toho odborníci nizozemské Delft University of Technology a švýcarského Swiss Federal Institute of Technology (EPFL), kteří zapojili inteligenci ChatGPT-3 do vývoje robota.

 

K čemu je vědcům pohled inteligence, která, jak někteří poněkud povýšení říkají, jen papouškuje věci z internetu? Divili byste se. Jak potvrzuje vedoucí týmu Josie Hughesová z EPFL, textový „stochastický papoušek“ ChatGPT-3 jim poskytl „cenné vhledy a intuici“ při tvorbě designu a předvedl značný potenciál pro povzbuzování lidské kreativity.

 

Badatelé se nejprve „papouška“ zeptali, co jsou největší výzvy pro lidstvo. Dozvěděli se, že zajištění potravin, stárnutí populace a globální oteplování. Vybrali si potraviny, protože byly nejvíce vzdálené jejich profesní zkušenosti, takže mohli nechat inteligenci a jejím nápadům více prostoru.

 

Diskuze mezi AI a lidskými inženýry při vývoji robota. Kredit: Stella et. al (2023) / EPFL / TU Delft.
Diskuze mezi AI a lidskými inženýry při vývoji robota. Kredit: Stella et. al (2023) / EPFL / TU Delft.

Pak nechali inteligenci využít znalosti akademických publikací, technických manuálů, knih a online médií, aby navrhla robota pro sklizeň plodin. V dalším kroku inteligence identifikovala rajčata jako plodinu, která by si nejvíce zasloužila robotické sklízeče.

 

Francesco Stella z Delftu shrnuje, že v tomto případě umělá inteligence, alespoň pokud je známo, poprvé navrhovala nové systémy s využitím pokročilých kognitivních úkonů. Role lidí se posunula směrem k praktickým technickým záležitostem a ladění detailů.

 

Jak potvrzuje publikace v Nature Machine Intelligence, úsilí evropského týmu bylo úspěšné. Inženýři a inteligence postavili robota pro sklizeň rajčat a následně testováním v reálném prostředí ověřili, že robot funguje dle předpokladů. Badatelé jsou přesvědčeni, že umělé inteligence mohou proměnit celý proces tvorby designů pro nová zařízení.

##seznam_reklama##

 

Zároveň se ukazuje, že do budoucna jsou možné různé úrovně spolupráce mezi inteligencemi a lidmi. Inteligence mohou fungovat jako „vynálezce“ a lidé pak mohou realizovat jejich nápady. Anebo inteligence mohou hrát roli poradců v lidských týmech a vyvíjet nové technologie společně s lidmi. Třetí možností je, že „vynálezci“ budou lidé a inteligence budou zlepšovat jejich nápady a ladit detaily. Velké jazykové modely jsou tady a přes veškeré obavy a úzkosti už svět nebude stejný.

 

Video: “Improving Robot Design: Data-Driven Approaches to Design & Fabrication” Josie Hughes

 

Literatura

New Atlas 7. 6. 2023.

Nature Machine Intelligence online 7. 6. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:08.06.2023