Objev nového druhu primáta se nepovede každý den. Nyní uspěly hned dva vědecké týmy – oba na jednom a tom samém druhu. Trevor Jones narazil na podivnou opici s tmavou tváří a hnědou srstí víceméně náhodou v tanzanijské rezervaci Ndundulu. Její „punkerský“ vzhled, jenž je výsledkem štětky chlupů nad čelem, ho prý bezmála vyděsil. Tim Davenport po nové opici systematicky pásl asi o 350 km dále. Rozhodl se uvěřit domorodým báchorkám o podivné opici jménem „kipundži“. Už mnohokrát se podobné „zaručené zprávy zkušených lovců“ ukázaly být produktem velmi čilé lidové slovesnosti. Davenport pátral po „kipundžim“ rok, než ho konečně našel. Popis nového druhu opice pod vědeckým jménem Lophocebus kipunji byl zveřejněn v časopise Science a společným dílem obou týmů.
Je možné, že mangabej kipundži, jak bychom jej mohli provizorně pojmenovat česky, byl objeven za pět minut dvanáct.
Je jasné, že jeho životní areál je silně poškozen lidskou činností a v poslední době se znatelně smrskl. Na 120 km čtverečních žije celkem asi 500 mangabejů kipundži.
Zatím se nepodařilo získat DNA nového mangabeje, takže nejsou k dispozici data o tom, jak blízce je příbuzný s ostatními mangabeji. Vzhledem a hlasovým projevem se od nich ale liší dosti nápadně. Patří mezi „stromové mangabeje“, jejichž život je prozkoumán jen chabě, na rozdíl od druhů mangabejů, kteří si hledají potravu na zemi.
Pokud by měli být mangabejové kipundži zachráněni, znamenalo by to vyhlásit na území jejich výskytu rezervaci a hlavně pak zajistit, aby tato rezervace také fungovala. Tanzanie na to nemá peníze. To už oficiální tanzanijská místa oznámila. Takže bude zapotřebí sehnat peníze někde jinde a do rezervace je „nalít“.
Pramen: Science