O.S.E.L. - Úder blesku do stromu stvořil doposud na Zemi neznámý fosforový materiál
 Úder blesku do stromu stvořil doposud na Zemi neznámý fosforový materiál
Blesk, který sežehl strom ve floridském New Port Richey, vytvořil minerál, který je pro chemiky omračující. Obsahuje krystalický materiál s fosforem s oxidačním číslem +3, což je v pozemské přírodě nevídané. Vědcům se zatím nepodařilo tento materiál vyrobit v laboratoři, takže ho obestírají záhady.

Vzorek fulguritu z New Port Richey. Kredit: Matthew Pasek.
Vzorek fulguritu z New Port Richey. Kredit: Matthew Pasek.

Ve městě New Port Richey, které leží na západním pobřeží Floridy, udeřil blesk. Něco takového se stává často, ale v tomto případě se k tomu připletl americký geolog Matthew Pasek z University of South Florida a důkladně prozkoumal to, co zásah blesku vytvořil. Objevil bizarní materiál s fosforem, jehož obdoby se sice občas nacházejí v meteoritech, ale je to poprvé, kdy byl objeven v pozemském prostředí.

 

Jak říká Pasek, když uhodí blesk do stromu, okolní půda „exploduje,“ vegetace pomře a elektrické výboje projedou okolními horninami a substráty, v nichž vytvoří fulgurity, čili bleskovce, v geologickém slangu šokově metamorfované horniny.

 

Matthew Pasek. Kredit: University of South Florida.
Matthew Pasek. Kredit: University of South Florida.

Když majitelé dotyčného pozemku z New Port Richey objevili stopy po zásahu bleskem, našli i fulgurit, který při tom vzniknul. Rozhodli se ho prodat a fulgurit doputoval k Pasekovi, který ho s týmem kolegů prostudoval. Pasek, shodou okolností expert na fulgurity, zkoumá „bleskové“ minerály především kvůli energii, kterou blesk obsahuje, což má význam při hodnocení rizik spojených s blesky. Podle Paseka je jasné, že když blesk roztaví skálu, tak roztaví i člověka. Badatel s pýchou připomíná, že Florida je doslova rájem blesků a bezpečnostní opatření proti nim tam mají kritický význam.

 

Logo. Kredit: University of South Florida.
Logo. Kredit: University of South Florida.

Pasekův tým uvnitř fulguritu z New Port Richey objevil barevný krystalický materiál, s jakým se ještě nikdo v pozemské přírodě nesetkal. Jde o sloučeninu CaHPO3 se stopovým množstvím železa. Člověk neznalý chemie by čekal, že sloučenina z tak běžných prvků musí být na Zemi vcelku všední, ale opak je pravdou. Fosfor se v přírodě typicky nachází pouze ve dvou dramaticky odlišných formách: fosfátech a fosfidech.

 

Fosfor v inkriminovaném fulguritu má oxidační číslo +3, přičemž nejde o fosfát ani o fosfid. Kromě toho tam jsou obsažené i fosfidy, s nimiž už zkušenost máme. Pikantní je, že se badatelům nepodařilo objevený materiál vyrobit v laboratoři, i když použili teploty kolem 1 000 °C. Nemohlo ani vystavení reakcí železu a křemíku. Zdá se, že vznik onoho materiálu vyžaduje velmi speciální podmínky.

 

##seznam_reklama##

Vědcům není jasné, jak přesně objevený materiál vznikl. Zřejmě došlo k prudkému spálení biomasy stromu pokryté oxidem železa, což spustilo řetězec událostí, které vedly k částečné redukci fosfátu, čili fosforečnanu vápníku. Také není jasné, jak časté podobné události vlastně jsou a jakou mohly hrát roli na dávné Zemi v době vzniku života. Badatelé mají každopádně i do budoucna o zábavu postaráno.

 

Literatura

University of South Florida 11. 4. 2023.

Communications Earth & Environment 4: 70.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:13.04.2023