O.S.E.L. - Zemské jádro je zřejmě obklopeno pradávným dnem oceánu
 Zemské jádro je zřejmě obklopeno pradávným dnem oceánu
Síť seismických stanic v Antarktidě přispěla k odhalení pozoruhodné vrstvy v zemských hlubinách, na rozhraní zemského pláště a vnějšího jádra. Vrstva ULVZ (Ultra-low velocity zone) je v porovnání s tradičními vrstvami zemského nitra velmi tenká. Její mocnost je jen asi 5 až 40 kilometrů. Má podobu podzemních pohoří a zřejmě jde o dávnou oceánskou kůru s dnem oceánu, která klesla do hlubin v subdukčních zónách.

Skenování zemského nitra. Kredit: Edward Garnero & Mingming Li / Arizona State University.
Skenování zemského nitra. Kredit: Edward Garnero & Mingming Li / Arizona State University.

Seismologové se činí. Nasazují více přístrojů, které detekují více seismických vln. Výsledkem je, že se poslední dobou dozvídáme velmi zajímavé věci o zemském nitru. Výzkumný tým vedený odborníky americké University of Alabama nedávno využil globální seismické zobrazování vnitřku Země a odhalil pozoruhodnou hustou a zároveň tenkou vrstvu na pomezí zemského pláště a jádra. Zřejmě jde o dávné oceánské dno, které kleslo do hlubin.

 

Samantha E. Hansen. Kredit: University of Alabama.
Samantha E. Hansen. Kredit: University of Alabama.

Odborníci tušili, že tam něco takového je, ale doposud znali jen izolované kusy této vrstvy. Ponořila se velmi dávno, kvůli tektonickým pohybům. Nese označení ULVZ (Ultra-low velocity zone), má vyšší hustotu než spodní vrstvy zemského pláště a zpomaluje seismické vlny, které prolétají vnitřkem Země.

 

Jak říká vedoucí výzkumu Samantha Hansen, dnešní seismické výzkumy poskytují pohled do nitra Země ve velmi vysokém rozlišení.

 

Instalace vybavení seismické stanice v Antarktidě. Kredit: Lindsey Kenyon.
Instalace vybavení seismické stanice v Antarktidě. Kredit: Lindsey Kenyon.

Ukazuje se, že vnitřek naší planety je mnohem komplikovanější, než jsme si ještě nedávno mysleli. Důkazem toho je i odhalení celé zmíněné vrstvy týmem Hansenové, která se nachází v hloubce asi 2 900 kilometrů, v místech, kde zemský plášť přechází do vnějšího jádra.

 

Klíčovou roli ve výzkumu sehrála síť 15 seismických stanic, které Hansenová se svými spolupracovníky instalovala v Antarktidě. Stanice sbíraly seismická data po dobu 3 let. Tato síť využívala seismické vlny zemětřesení, která se v té době udála a vytvářela detailní sken zemského nitra.

 

Nakonec získali obraz zmíněné vrstvy na pomezí zemského pláště a vnějšího jádra. Její mocnost je jen pár desítek kilometrů, což velice málo ve srovnání s tloušťkou zemského pláště nebo zemského jádra. Výraznou vlastností této vrstvy je, že v ní velmi zpomalují seismické vlny, což vedlo k jejímu názvu.

 

##seznam_reklama##

Badatelé jsou přesvědčeni, že vrstva ULVZ představuje bývalou oceánskou kůru s dnem dávného oceánu, která klesla k rozhraní mezi pláštěm a vnějším jádrem. Dno oceánu se přitom dostává do hlubin v subdukčních zónách, kde se střetávají tektonické desky a jedna z nich se zasouvá pod druhou. Tato vrstva má podobu podzemních „pohoří,“ která se tyčí do výšek 5 až více než 40 kilometrů. Dotyčná podzemní pohoří přitom mohou hrát roli v uvolňování tepla z vnějšího jádra. Jejich hmota se může vracet k zemskému povrchu s plášťovými chocholy a vylévat se ven ve vulkanických erupcích.

 

Video: Dr. Samantha Hansen || Ultra-low Velocity Zones beneath the Southernmost Hemisphere

 

Literatura

University of Alabama 5. 4. 2023.

Science Advances online 5. 4. 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:06.04.2023