O.S.E.L. - Proč je Venuše žlutá a jak hledáme život na Marsu
 Proč je Venuše žlutá a jak hledáme život na Marsu
Záznam přednášky Jana Špačka a diskuze se studenty ze 7. 3. 2023 z Astrobiologického semináře Přírodovědecké fakulty UK.

Venus. Kredit:  NASA/JPL- Caltech
Venus. Kredit:  NASA/JPL- Caltech

Skoro dva měsíce zpátky jsem prohlásil, že pro Osla napíšu sérii článků o hledání života na Marsu (zde). Bohužel jsme s kolegyní Yeon Joo Lee z Koreje objevili, že kapalina tvořící mraky Venuše je nejspíše černá, takže všechen čas, kdy nepracuji na hledání života na Marsu, trávím teď s Venuší.

 

K přednášce jsem se Tomáši Petráskovi zavázal před tím, než jsem věděl jak málo času teď budu mít a vykroutit se z ní by mi přišlo už hodně hloupé.

Prosím přijměte mou omluvu za zpoždění článků o Marsu. Jako prozatimní náhradu se můžete podívat na přednášku.


 

##seznam_reklama##

Případné otázky pište do diskuse, jednou se k nim určitě dostanu.

Vaše pomoc je vítaná.

Odkazy z přednášky:

https://www.alfamars.org/

https://primordialscoop.org/


Spacek, J. (2021). Organic Carbon Cycle in the Atmosphere of Venus. arXiv preprint arXiv:2108.02286. https://arxiv.org/abs/2108.02286

French, R., Mandy, C., Hunter, R., Mosleh, E., Sinclair, D., Beck, P., ... & Rocket Lab Venus Team. (2022). Rocket lab mission to venus. Aerospace, 9(8), 445.

Baumgardner, D., Fisher, T., Newton, R., Roden, C., Zmarzly, P., Seager, S., ... & Mandy, C. (2022). Deducing the composition of venus cloud particles with the autofluorescence nephelometer (AFN). Aerospace, 9(9), 492.

Špaček, J., & Benner, S. A. (2022). Agnostic Life Finder (ALF) for Large-Scale Screening of Martian Life During In Situ Refueling. Astrobiology, 22(10), 1255-1263.

Video mých studentů z University of California, Santa Barbara https://www.instagram.com/reel/CpetR5YAySt/?igshid=YmMyMTA2M2Y=


Autor: Jan Špaček
Datum:09.03.2023