O.S.E.L. - Anglosaské kláštery dlouho odolávaly brutálním útokům Vikingů
 Anglosaské kláštery dlouho odolávaly brutálním útokům Vikingů
Nájezdy Vikingů si obvykle představujeme jako devastující agrese, po nichž ani tráva nerostla. Archeologický výzkumu anglosaského klášterního komplexu v dnešním Lyminge nedaleko od legendárních Bílých útesů doverských ale ukazuje, že kláštery mohly vydržet řadu desetiletí opakovaných útoků, pokud místní měli efektivní obranné strategie.

Kostel v Lyminge. Kredit: Gnangarra / Wikimedia Commons.
Kostel v Lyminge. Kredit: Gnangarra / Wikimedia Commons.

Když počátkem 5. století opouštěly římské legie a s nimi i mnoho Římanů Británii, používali přístavy v Kentu na jihovýchodě Anglie. Poté tam vzniklo jedno z nových království Británie. Na přelomu 6. a 7. století se právě Kent stal prvním anglosaským královstvím v psaných historických záznamech a právě tam, alespoň podle mnicha Bedy Ctihodného, započala christianizace anglosaské Anglie.

 

Gabor Thomas. Kredit: Univevrsity of Reading.
Gabor Thomas. Kredit: Univevrsity of Reading.

Kent by územím, kde často kráčely dějiny i armády. Jedním z raných center království Kent byla dnešní vesnice Lyminge, ležící asi 8 kilometrů ve vnitrozemí od přístavu Folkestone. Slavný Dover je jenom o něco dál na severozápad. V roce 633 tam byl založen kostel sv. Marie (Parish Church of St Mary and St Ethelburga). Byl součástí klášterního komplexu a patřil k takzvaným minsterům, čili velechrámům, které významem převyšovaly jiné kostely.

 

V případě Lyminge šlo o klášter doslova na frontové linii, protože tudy obvykle směřovaly vpády Vikingů do Anglie. Jak ale zjistili archeologové britské Univevrsity of Reading, ačkoliv klášter postihly opakované útoky na přelomu 8. a 9. století, překvapivě odolával téměř celé století. Bylo to především díky efektivním obranným strategiím náboženských a světských vůdců Kentu.

 

Logo. Kredit: Univevrsity of Reading.
Logo. Kredit: Univevrsity of Reading.

Jak uvádí Gabor Thomas, z historických záznamů jsme zvyklí na popisy bezohledných útoků Vikingů, kteří brutálně pobíjejí mnichy i jeptišky drancovaných klášterů. Ve skutečnosti se ale zdá, že kláštery byly odolnější, než bychom čekali. Klášter v Lyminge nejen přežil opakované nájezdy Vikingů, ale vzpamatoval se z nich lépe, než se historikové donedávna domnívali.

 

Vykopávky z let 2007-15 a 2019 v Lyminge odkryly řadu staveb a struktur dávného kláštera. Radiokarbonové datování zbytků z kuchyně prozradilo, že klášter byl obýván asi dvě století. Z historických záznamů zase vyplynulo, že společenstvo mnichů z Lyminge se po nájezdu Vikingů v roce 804 uchýlilo do relativního bezpečí bývalého římského města a administrativního centra království Kent – Canterbury. Vykopávky potvrdily, že se mniši poté vrátili do Lyminge a žili v klášteře až do sklonku 9. století.

##seznam_reklama##

 

Nicméně, jak se později ukázalo, odolnost kláštera v Lyminge a podobných komplexů v okolí měla své meze. Když se Alfréd Veliký, první anglosaský panovník titulovaný jako král Anglie, na konci 9. století ocitl v rozsáhlém střetu s invazními armádami Vikingů, které dlouhodobě operovaly v oblasti Kentu, byl klášter kompletně opuštěn. Lyminge bylo znovu osídleno v 10. století, tentokrát ale jako součást majetku arcibiskupa canterburského, který získal pozemky kláštera.

 

Literatura

University of Reading 30. 1. 2023.

Archaeologia online leden 2023.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:01.02.2023