V mém výběru pěti nej sou většinou zastoupeni dinosauři z různých míst, období i s různou pozicí na dinosauřím kladogramu. Nejsou zde již zmíněny druhy, které byly pojednány v samostatných příspěvcích, jako byl tyranosaurid Daspletosaurus wilsoni z americké Montany[1] nebo třeba argentinský karcharodontosaurid Meraxes gigas[2]. Žádné pořadí zde není stanoveno, jednotlivé vybrané taxony jsou řazeny podle abecedy.
Daurlong wangi
Výskyt: Čína (Autonomní oblast Vnitřní Mongolsko), před 121 miliony let (věk apt, raná křída)
Popsal: Wang et al., 2022[3]
Význam: Výborně zachovaný exemplář vývojově pokročilého dromeosauridního teropoda s obrysy a otisky původních vnitřních orgánů.
Daurlong („drak (lidu) Daurů“) byl malý opeřený teropod z čeledi Dromaeosauridae, žijící na území současné severovýchodní Číny v období geologického věku alb, s vysokou přesností datovaného do doby před asi 121 230 000 lety (121,23 m. l.). Typový exemplář s označením IMMNH-PV00731 je téměř kompletně dochovaný jedinec o délce asi 1,5 metru, blízce vývojově příbuzný dalším dvěma čínským dromeosauridům rodů Tianyuraptor a Zhenyuanlong. Kromě téměř všech kostí zachovaných v „artikulovaném“ stavu lze v okolí fosilie pozorovat namodralou vrstvu, naznačující tvar a polohu někdejší trávicí soustavy dinosaura.
Podobný pohled sice nabídl již v roce 1998 juvenilní exemplář italského kompsognatida druhu Scipionyx samniticus[4], v tomto případě se ale jedná o vůbec prvního teropoda vývojově velmi blízkého ptákům, u něhož bylo něco podobného objeveno. Fosilie byla objevena v sedimentech geologického souvrství Lung-ťiang (Longjiang), na lokalitě známé jako Pigeon Hill (v překladu „holubí kopec“) a v její těsné blízkosti byla mimochodem objevena také nekompletní kostra raně křídové žáby.
Jakapil kaniukura
Výskyt: Argentina (provincie Río Negro), před 97 až 94 miliony let (věk cenoman, pozdní křída)
Popsal: Riguetti, Apesteguía & Pereda-Suberbiola, 2022[5]
Význam: Zcela nový morfotyp bipedního tyreofora (či zástupce jiného kladu ptakopánvých), překvapivá přítomnost predentální kosti apod.
Rodové jméno Jakapil je odvozeno ze slova „Ja-kapïl“, což v jazce domorodého kmene Puelčů znamená „nosič štítu“ (což je mimochodem stejný význam jako slovo Thyreophora, kterým označujeme „obrněné“ dinosaury ze skupiny ankylosaurů a stegosaurů). Jakapil představuje velmi primitivní formu tyreofora, podobající se spíše raně jurským druhům, žijícím před bezmála 200 miliony let, než svým současníkům z období počínající pozdní křídy o celou stovku milionů let později. Anatomické znaky jako bipedalita, přítomnost „předzubní“ kosti nebo širokých a relativně plochých osteodermů jsou kombinací primitivních vývojových znaků všech ptakopánvých dinosaurů, a specifičtěji tyreoforů i ankylosaurů.[6] Jakapil tedy nejspíš představuje zástupce dosud neznámého kladu tyreoforních dinosaurů, který se oddělil od ostatních již na samotném začátku jury (nejspíš v průběhu sinemuru, tedy asi před 199 až 190 miliony let) a podle britské paleontoložky Susannah Maidmentové se může dokonce jednat o zástupce bazálních rohatých dinosaurů nebo dosud vůbec neznámého kladu ptakopánvých dinosaurů.
Mbiresaurus raathi
Výskyt: Zimbabwe, před 237 až 227 miliony let (věk karn, pozdní trias)
Popsal: Griffin et al., 2022[7]
Význam: Jeden z nejstarších známých sauropodomorfů a zároveň nejstarších „prokazatelných“ dinosaurů z Afriky
Rodové jméno tohoto dinosaura znamená v překladu „Ještěr z Mbire“, což odkazuje k distriktu, v němž byly jeho fosilie objeveny. Druhové je zase poctou paleontologu Michaeli Raathovi, a to za jeho přínos pro paleontologický výzkum v Zimbabwe. Typový exemplář s označením NHMZ 2222 byl objeven při paleontologických expedicích do souvrství Pebbly Arkose v letech 2017 a 2019. Jedná se o téměř kompletní kostru vývojově primitivního a starobylého sauropodomorfa, příbuzného zejména jihoamerickým rodům Saturnalia, Pampadromaeus a Panphagia. Mbiresaurus má podobné geologické stáří (kolem 230 milionů let), a patří tak k vůbec nejstarším známým dinosaurům, objeveným dosud na africkém kontinentu. V pozdním triasu byla ještě Afrika a Jižní Amerika spojena, proto není divu, že evoluce raných dinosaurů na obou dnešních kontinentech tehdy vytvářela velmi podobné a blízce příbuzné formy. Spolu s holotypem byl objeven ještě jeden větší exemplář (označený NHMZ 2547) a mnoho jiných živočichů – zejména dicynodonti, rhynchosauři, aetosauři a herrerasauridi.[8]
Natovenator polydontus
Výskyt: Mongolsko (Jihogobijský Ajmag), před 72 až 71 miliony let (věk maastricht, pozdní křída)
Popsal: Lee et al.; 2022[9]
Význam: Dromeosaurid s unikátní anatomií a semi-akvatickými ekologickými adaptacemi připomínajícími vrubozobé ptáky
Natovenator („plavající lovec“) je v pořadí již čtvrtým známým rodem teropoda z podčeledi halškaraptorinů (Halszkaraptorinae), podivných „obojživelných“ dinosaurů, ekologicky i celkovým vzhledem podobných například dnešním kachnám. Typový exemplář MPC-D 102/114 byl objeven v sedimentech souvrství Barun Gojot na území jižního Mongolska.
Natovenator dokládá správnou původní představu o příbuzném rodu Halszkaraptor (pojmenovaném po proslulé polské paleontoložce Halszce Osmólske), a sice tu, že se jedná o značně specializovaného teropodního dinosaura, u něhož životní styl (v ekologickém smyslu) připomínal současné vodní ptactvo.[10] Druhové jméno polydontus znamená doslova „s mnoha zuby“, jelikož na rozdíl od současných vrubozobých ptáků byl tento teropod skutečně vybaven velmi malými a početnými zuby. Nejbližšími vývojovými příbuznými natovenatora byly dva zbývající rody halškaraptorinů, a to Hulsanpes a Mahakala, žijící rovněž na území mongolské pouště Gobi v období pozdní křídy (rod Mahakala však známe z geologického souvrství Djadochta).[11]
Sierraceratops turneri
Výskyt: USA (Nové Mexiko), před zhruba 72 miliony let (věk pozdní kampán až raný maastricht)
Popsal: Dalman et al., 2022[12]
Význam: Další z mnoha nových ceratopsidů, doplňující představy o endemismu a evoluci rohatých dinosaurů
V roce 1997 byla erozí odkryta část lebky velkého rohatého dinosaura v okrese Sierra County na území Nového Mexika. Nějakou dobu byl tento nález označován za fosilii jižní variety torosaura, teprve nové objevy v letech 2014, 2015 a 2016 ukázaly, že se jedná o dosud neznámého ceratopsida.[13] Předběžně byl popsán už předloni, ale teprve v loňském roce byla popisná studie finalizována. Jméno Sierraceratops turneri je poctou místu objevu („rohatá tvář ze Sierra County“) a zároveň i majiteli pozemku, na kterém byl dinosaurus objeven (jedná se o zakladatele CNN Teda Turnera). Holotyp nese označení NMMNH P-76870 a byl objeven v sedimentech souvrství Hall Lake, starých kolem 72 milionů let.
##seznam_reklama##
I když bylo celkově objeveno přibližně jen 16 % původní kostry, některé diagnostické znaky byly dostatečně průkazné, aby bylo možné dinosaura popsat a pojmenovat jako nový rod a druh. Jednalo se o středně velkého rohatého dinosaura, dosahujícího délky asi 4,5 metru, z toho lebka byla dlouhá necelé 2 metry. Nejbližšími příbuznými byly rody Bravoceratops z Texasu a Coahuilaceratops z Mexika.[14]
Poznámka redakce: Vladimír Socha v tomto týdnu zakončil rigorózní řízení na Katedře geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a záskal titul RNDr. Blagopřejeme!
[1] Warshaw, E. A.; Fowler, D. W. (2022). A transitional species of Daspletosaurus Russell, 1970 from the Judith River Formation of eastern Montana. PeerJ. 10: e14461.
[2] Canale, J. I.; et al. (2022). New giant carnivorous dinosaur reveals convergent evolutionary trends in theropod arm reduction. Current Biology. 32 (14): P3195-3202.e5
[3] Wang, X.; et al. (2022). Intestinal preservation in a birdlike dinosaur supports conservatism in digestive canal evolution among theropods. Scientific Reports. 12 (1): 19965.
[4] Cau, A. (2021). Comments on the Mesozoic theropod dinosaurs from Italy. Atti della Società dei naturalisti e matematici di Modena. 152: 81-95.
[5] Riguetti, F. J.; Apesteguía, S.; Pereda-Suberbiola, X. (2022). A new Cretaceous thyreophoran from Patagonia supports a South American lineage of armoured dinosaurs. Scientific Reports. 12 (1): 11621.
[6] Norman, D. B. (2020). Scelidosaurus harrisonii from the Early Jurassic of Dorset, England: cranial anatomy. Zoological Journal of the Linnean Society. 188 (1): 1-81.
[7] Griffin, C. T.; et al. (2022). Africa’s oldest dinosaurs reveal early suppression of dinosaur distribution. Nature. 609: 313-319.
[8] Raath, M. A.; Oesterlen, P. M.; Kitching, J. W. (1992). First record of Triassic Rhynchosauria (Reptilia: Diapsida) from the lower Zambezi Valley, Zimbabwe. Palaentologia Africana. 29: 1-10.
[9] Lee, S.; et al. (2022). A non-avian dinosaur with a streamlined body exhibits potential adaptations for swimming. Communications Biology. 5 (1): 1-9.
[10] Cau, A.; Madzia, D. (2018). Redescription and affinities of Hulsanpes perlei (Dinosauria, Theropoda) from the Upper Cretaceous of Mongolia. PeerJ. 6: e4868.
[11] Cau, A.; et al. (2017). Synchrotron scanning reveals amphibious ecomorphology in a new clade of bird-like dinosaurs. Nature. 552 (7685): 395-399.
[12] Dalman, S. G.; et al. (2021). Sierraceratops turneri, a new chasmosaurine ceratopsid from the Hall Lake Formation (Upper Cretaceous) of south-central New Mexico. Cretaceous Research. 130: 105034.
[13] Lucas, S. G.; Mark, G. H.; Estep, J. W. (1998). The ceratopsian Torosaurus from the Upper Cretaceous McRae Formation, Sierra County, New Mexico. In: New Mexico Geological Society Guidebook, 49th Field Conference, Las Cruces County Il. str. 223-227.
[14] Fowler, D. W.; Freedman-Fowler, E. A. (2020). Transitional evolutionary forms in chasmosaurine ceratopsid dinosaurs: evidence from the Campanian of New Mexico. PeerJ. 8: e9251.