Je čtvrtý den nového roku. Samozřejmě neplatí to celosvětově. Někde u protinožců již nyní přibývají hodiny dne pátého. Nový rok však lidé odlišných kultur a náboženství slaví podle svých historických kalendářů, i když ten náš, gregoriánský, se stal celosvětovým standardem, na který se vztahuje i mezinárodní norma ISO 8601. Bezpochyby jedna z nejdůležitějších dohod v globalizovaném světě. Nicméně tradice jsou tradice, a tak se z příchodu nového roku lidé v různých koutech světa radují v dobu lišící se nejen v hodinách, jak se postupně posouvá časovými pásmy Silvestrovská půlnoc, ale rozcházející se s oficiálním celosvětovým kalendářem na dny, týdny i měsíce.
Například podle juliánského kalendáře ho 14. ledna slaví mnozí věřící východní pravoslavné církve. Nejznámější odchylkou je čínský Nový rok, který je pohyblivý, protože je určen astronomicky – začíná, až na výjimky, v druhý měsíční nov po zimním slunovratu. Nejen v Číně letošní 15denní novoroční oslavy propuknou 22. ledna, v první den roku zajíce. Tibeťané podle svého, také na Měsíc a zimní slunovrat vázaného tradičního letopočtu, si na Nový rok musí počkat ještě 49 dnů.
Ano, pro nás, obyvatele severní zemské polokoule, je zimní slunovrat, opředen dávnou mystikou, z pochopitelných důvodů důležitý. Nicméně se náš nejrozšířenější kalendář o týden rozešel s tímto dnem, od něhož začne postupně ubývat temnoty zimních nocí.
Naše Země ale těm, kteří hledají záminku na opožděné novoroční přání, nabízí dnes ještě jednu možnost kreativní výmluvy. Jako každá z planet se i ta naše na své mírně eliptické oběžné dráze k Slunci přibližuje, aby se pak od něho vzdálila. A právě dnes se Země nachází k naší mateřské hvězdě nejblíže, v takzvaném periheliu, kdy centra obou těles se dostanou do vzdálenosti 147 098 925 km. Naopak, nejdál – v aféliu – pak budou 6. července, ve vzdálenosti 152 093 251 km.
Jestli jste tedy nestihli někomu popřát přímo na Nový rok, můžete využít dnešní den k přání šťastné a úspěšné okružní cesty kolem Slunce s jeho září v duši.
A pokud věříte na nebeská znamení a k přání by se vám šikla nějaká ta padající hvězda, vězte, že jste v dnešní noc promeškali maximum meteorického roje Kvadrantíd. Což ale neznamená, že hledění do jasné noční oblohy směrem východo-severo-východním dlouho před zítřejším rozbřeskem by mělo být bezvýsledné. Rušivý, do úplňku (7. ledna) dorůstající Měsíc se bude přesouvat k opačnému, západnímu horizontu. Nicméně počasí meteory pojištěným přáním pravděpodobně vstřícné nebude.
##seznam_reklama##
Leden však astronomům, zvídavým nadšencům, ale i mystifikujícím hvězdozpytům připravil další, méně obvyklou událost – „zelenou“ kometu C/2022 E3 (ZTF). Tato dlouhoperiodická tajemná vlasatice byla objevena jen nedávno, 2. března 2022. Nyní prolétá souhvězdím Severní koruny. Směřuje ke Slunci, k němuž se nejvíce přiblíží 12. ledna a k Zemi pak o tři týdny později, 2. února. Protože tou dobou by měla být slabě viditelná i volným okem, jistě se k ní s podrobnějšími informacemi včas vrátíme.
Video: Co nabízí noční obloha v lednu? Tipy na pozorování od NASA Kredit: NASA Jet Propulsion Laboratory
Zdroj: Time and Date