V současné době se objevují nové koncepty bojových letounů jako houby po dešti. Jeden z nich představuje utajovaný program Mayhem, který podle všeho zahrnuje vývoj pokročilého tryskového letounu s hypersonickým náporovým pohonem, co by měl plnit ofenzivní i průzkumné úkoly. US Air Force nedávno v rámci programu Mayhem udělili kontrakt společnosti Leidos, která by měla takový letoun vyvinout.
Zadavatelem kontraktu jsou vojenští vývojáři Air Force Research Laboratory (AFRL). Pokud je známo, kontrakt má strop 334 milionů dolarů a americké letectvo za něj očekává blíže neurčený počet letounů programu Mayhem. Vývoj proběhne na letecké základně Wright-Patterson Air Force Base v Ohiu. Kontrakt by měl být splněný do října 2028. První zmínky o programu Mayhem se objevily v roce 2020. Program by měl být zaměřený především na vývoj prakticky použitelného hypersonického pohonu pro bojové letouny, které budou operovat na rozmanitých misích.
Podle vyjádření společnosti Leidos budou první desítky milionů dolarů využity k přípravným studiím v prostředí digitálního inženýrství. Leidos uvádí, že systém Mayhem bude mít scramjetový motor, s nímž bude létat hyperosonickými rychlostmi, tedy přes Mach 5.
Podle ilustrací poskytnutých Leidosem zřejmě půjde o bezpilotní hypersonický letoun s jedním náporovým motorem, podlouhlým trupem, deltakřídlem a jedinou směrovkou. Je to samozřejmě jen úvodní koncept, finální vzhled letounu Mayhem se může podstatně lišit.
Představitelé laboratoří ARFL uvedli, že z jejich pohledu by systém Mayhem měl, ve srovnání s podobnými dnešními letouny, především uvézt až pětinásobnou váhu nákladu a měl by mít až dvakrát větší dosah. Důraz rovněž kladou na univerzální povahu platformy Mayhem a možné využití letounu pro velmi odlišné typy misí.
##seznam_reklama##
Řada věcí kolem projektu Mayhem zůstává nezodpovězených. Například není jasné, jestli letoun Mayhem bude „postradatelný“ nebo dokonce na jedno použití, jak letectvo dříve naznačovalo. Popisovali Mayhem jako systém, který se bude nacházet někde mezi sofistikovanou hypersonickou střelou a plnohodnotným hypersonickým letounem. Také není jasné, do jaké míry navazuje na předešlé hypersonické projekty letectva. Časem uvidíme, co se vlastně z Mayhemu vyklube.
Video: Mayhem Secretive Hypersonic Program
Literatura