O.S.E.L. - Vlci nakažení toxoplazmou se mnohem častěji stávají vůdcem smečky
 Vlci nakažení toxoplazmou se mnohem častěji stávají vůdcem smečky
Slavný jednobuněčný manipulátor toxoplazma se chce za každou cenu dostat do definitivního hostitele. Přitom mimoděk působí na mozky mezihostitelů, jako jsou vlci v Yellowstone a určitě i jinde. Infikovaný vlk je odvážnější a méně ochotně ustupuje ve vlčích konfliktech. Proto se vlci s toxoplazmou velmi často stávají alfa samcem.

Vlk z Yellowstone. Kredit: Doug Smith.
Vlk z Yellowstone. Kredit: Doug Smith.

Kokcidie kočičí, mnohem známější jako Toxoplasma gondii, je velmi populárním vnitrobuněčným parazitickým prvokem. Toxoplazma se proslavila jako velký manipulátor, který jako ďábelský loutkář ovládá psychiku svých mezihostitelů. Mají jediný cíl, a to dostat se do definitivního hostitele, kterým jsou kočkovité šelmy. Jejich hrátky s mozky mezihostitelů mají ale celou řadu nezamýšlených důsledků, které fascinují odborníky.

 

Connor Meyer. Kredit: C. Meyer.
Connor Meyer. Kredit: C. Meyer.

Mezihostitelem může být prakticky jakýkoliv teplokrevný živočich. Infekce toxoplazmou má velmi zajímavé důsledky pro lidi. Nejsou ale jediní. Nová studie amerických odborníků ukazuje, že toxoplazma pozoruhodným způsobem ovlivňuje vlky, kteří žijí v Yellowstonském národním parku.

Teritoria vlčích smeček v Yellowstone (2011). Kredit: National Park Service.
Teritoria vlčích smeček v Yellowstone (2011). Kredit: National Park Service.

 

Connor Meyer z projektu Yellowstone Wolf Project a jeho kolegové prostudovali vzorky krve od více než 200 vlků z Yellowstone, jimž byly odebrány v letech 1995 až 2020. Pátrali po stopách infekce toxoplazmou a zároveň zkoumali i poznámky badatelů, které se týkaly chování vlků a jeho změn.

 

Najevo přitom vyšla pozoruhodná věc. Samci vlků, kteří jsou nakažení toxoplazmou, se stávají vůdci smečky 46krát pravděpodobněji než samci bez této infekce. Jen se špetkou nadsázky se možné říct, že vlkům, přinejmenším v Yellowstone, velí toxoplazma.

 

Dalším zvláštním důsledkem infekce toxoplazmou je, že samci vlků s pravděpodobností vyšší o 50 procent opouštějí rodnou smečku do půl roku. Infikované samice zase opouštějí rodnou smečku s pravděpodobností vyšší o 25 procent během 2,5 roku. Samci vlků jsou přitom se svou původní smečkou až 21 měsíců a samice dokonce až 4 roky.

 

##seznam_reklama##

Badatelé rovněž zjistili, že v Yellowstone jsou toxoplazmou více promořeni vlci, kteří žijí v blízkosti pum, tedy velkých kočkovitých šelem v Yellowstone, které jsou definitivními hostiteli toxoplazmy. Vědci se domnívají, že toxoplazma působí na mozky vlků tak, že jsou odvážnější a méně ochotně ustupují, když je jiní vlci napadnou. Je to riskantní chování, ale zároveň vede k vůdcovství ve smečce.

 

Video: Junction Butte Wolf pack

 

Literatura

Phys.org 25. 11. 2022.

Communications Biology 5: 1180.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:27.11.2022