Jak se zdá, vlnová energetika si říká o místo v budoucím světě. Další slibný koncept představuje „teleskopická plechovka“ Archimedes Waveswing skotských AWS Energy. V terénních testech, které probíhaly během 6 měsíců v centru European Marine Energy Centre (EMEC) na Orknejích, si prototyp vedl oproti očekáváním o 20 procent lépe.
Archimedes Waveswing je kovová bóje, ukotvená na dně oceánu. Když je aktivní, zůstává pod hladinou moře a reaguje na změny tlaku okolní vody. Když nad bójí přechází vlna, tlak vody roste. Vrchní, pohyblivá část bóje klesá směrem dolů. Ve stabilní části bóje se stlačuje vzduch, který po přechodu vlny vrátí vrchní část bóje nahoru. Opakované pohyby svrchní části bóje, dolů a pak zase nahoru, pohánějí hydraulický motor, který převádí lineární pohyby části bóje na rotaci. Ta roztáčí generátor a vzniká elektrický proud. Zařízení může být ponořeno více či méně, kvůli regulaci tlaku vzduchu uvnitř bóje vzhledem k lokálním podmínkám, aby výtěžnost energie byla co největší.
Prototyp dosáhl při středních vlnách průměrného výkonu 10 kW a maxim výkonu 80 kW. To překonává původní odhady zhruba o 20 procent. Mohlo by se to zdát málo, když jde o poměrně masivní zařízení, s plnou délkou 7 metrů, průměrem 4 metry a váhou 50 tun. Podle AWS ale zdání klame. Nejde o komerční zařízení. Stejné bóje je prý možné nakonfigurovat na výkon 15 až 500 kW, i když není jasné, zda u horního uvedeného údaje půjde o bóji stejných rozměrů anebo ji bude nutné zvětšit. AWS zamýšlí komerční instalace s až 20 těmito bójemi, jejichž výkon by byl 10 MW.
##seznam_reklama##
Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii IRENA je v oceánu tolik energie, především pokud jde o energii vln, že by to uspokojilo veškeré dnešní energetické požadavky. Technologie vlnové energetiky jsou ale teprve v plenkách. Existuje řada prototypů a pilotních projektů, ale zatím jen velmi málo komerčních instalací. Pokud se osvědčí v dlouhodobějším provozu, především pokud jde o odolnost vůči agresivní mořské vodě i organismům, mohly by projekty vlnové energetiky podstatně zlevnit ceny obnovitelné elektřiny. Podstatnou výhodou je, že moře se vlní prakticky neustále, což činí jeho energii dostupnější než u solární nebo větrné energetiky.
Video: Waveswing Wave Energy Converter Explained
Video: Concept to reality v2
Literatura