O.S.E.L. - Ambiciózní Space Solar Power Project se chystá na oběžnou dráhu
 Ambiciózní Space Solar Power Project se chystá na oběžnou dráhu
Na Caltechu běží ostře sledovaný a velmi náročný Space Solar Power Project, jehož cílem je vyvinout technologie pro těžbu solární energie na orbitě a její bezdrátový přenos na Zemi, včetně ultralehkých, velmi výkonných a velmi levných solárních panelů. V prosinci by mělo dojít na první testy prototypů ve vesmíru.

Ultralehký prototyp zařízení pro těžbu solární energie na orbitě. Kredit: Caltech.
Ultralehký prototyp zařízení pro těžbu solární energie na orbitě. Kredit: Caltech.

Těžba energie na oběžné dráze je velmi lákavá. Slunce je tam dostupné 24 hodin, aniž by jeho záření oslabovala pozemská atmosféra. Teoreticky je tam k dispozici asi osmkrát více energie na metr čtvereční solárního panelu než na zemském povrchu. Problém je v tom, jak dostat tu energii dolů na Zemi a jak to celé zaplatit.

 

Zamýšlená struktura těžebních solárních komplexů. Kredit: Caltech.
Zamýšlená struktura těžebních solárních komplexů. Kredit: Caltech.

Na americkém Caltechu již delší dobu běží velmi ambiciózní Space Solar Power Project, jehož cílem je vývoj technologií pro těžbu solární energie na orbitě. Jak teprve nedávno vyšlo najevo, v roce 2013 dostali více než 100 milionů dolarů od Donalda Brena, šéfa společnosti Irvine Company. V roce 2017 na projekt přispěla i společnost Northrop Grumman, částkou 17,5 milionů dolarů.

 

Vedoucí výzkumných týmů projektu: Sergio Pellegrino, Harry Atwater a Ali Hajimiri. Kredit: Steve Babuljak/Caltech.
Vedoucí výzkumných týmů projektu: Sergio Pellegrino, Harry Atwater a Ali Hajimiri. Kredit: Steve Babuljak/Caltech.

Výzkum v rámci tohoto projekt běží třemi směry. Jedna skupina pracuje na bláznivě lehkých a neméně efektivních solárních panelech, jejichž účinnost by měla být asi 50-100krát vyšší než u solárních panelů využívaných na ISS nebo moderních satelitech.

 

Druhý tým se soustředí na miniaturní, ultralehké a zároveň levné vybavení pro přeměnu vytěžené solární elektřiny na rádiové vlny, jimiž bude možné posílat energii na Zemi. Třetí tým připravuje solární komplexy (spacecraft array), které budou využívat uvedené technologie v podobě velikých solárních ploch o rozloze kolem 9 čtverečních kilometrů.

 

Všechny uvedené technologie je nutné neustále optimalizovat a ladit, především pokud jde o ekonomickou životaschopnost orbitální solární energetiky. Je to velmi náročné a badatelé se pohybují na neprozkoumaném území.

Zároveň se objevují projekty pro bezdrátový přenos energie vytěžené na Zemi, jako je například projekt novozélandské společnosti Emrod, které do jisté míry představují konkurenci.

##seznam_reklama##

 

Space Solar Power Project to každopádně nevzdává. V rámci projektu již vznikly desítky odborných publikací. To ale samo o sobě nestačí. Letos v prosinci by se měl odehrát významný milník projektu, testování prototypu zařízení na oběžné dráze. Očekávání jsou veliká, uvidíme, jak jim povede.

 

Video: Space Solar Power: A New Beginning

 

Video: Space Solar Power Project

 

Literatura

New Atlas 18. 10. 2022.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:24.10.2022