O.S.E.L. - Autonomní dělová věž RAPIDFire může sejmout celá hejna dronů
 Autonomní dělová věž RAPIDFire může sejmout celá hejna dronů
Nexter a Thales představili autonomní a pancéřovanou dělovou věž RAPIDFire. Je vybavená 40 mm automatickým kanonem, schopným pálit teleskopickou municí. Může operovat na moři i na souši. Poradí si s hejny dronů, letouny, vrtulníky i vícenásobnými útoky raket, pokud udělají tu chybu, že se přiblíží na 4 kilometry.

RAPIDFire na moři. Kredit: Thales.
RAPIDFire na moři. Kredit: Thales.

Válčení je už dlouhá tisíciletí závodem ve zbrojení mezi útočnými a obrannými technologiemi. Každé vylepšení útočných zbraní nevyhnutelně vede k vylepšení obrany a naopak. V současné době jsme svědky významně asymetrického zvratu rovnováhy, kdy bojové systémy v hodnotě milionů nebo i miliard dolarů, jako třeba velké válečné lodě, nově čelí relativně laciným, ale přesto smrtícím hrozbám. Objevují se drony, sebevražedné drony, dálkově ovládané čluny, plovoucí miny. Kromě toho narůstá riziko útoku nadzvukovými systémy a podobnými zbraněmi.

 

Pro srovnání, klasický obranný systém Phalanx. Kredit: US Navy.
Pro srovnání, klasický obranný systém Phalanx. Kredit: US Navy.

Jak reagují tvůrci obranných technologií? Konsorcium, v jehož rámci spolupracují společnosti Nexter a Thales, nedávno představilo nejnovější verzi autonomní a pancéřované dělové věže RAPIDFire. Vypadá jako obranná věž z nějaké realtimové strategie. Setkali se s ní návštěvníci výstavy obranných námořních technologií Euronaval 2022, která se odehrává ve dnech 18. až 21. října v Paříži.

 

Obranná věž RAPIDFire. Kredit: Thales.
Obranná věž RAPIDFire. Kredit: Thales.

Dělová věž RAPIDFire je navržena tak, aby autonomně vyhledávala, identifikovala, sledovala, zaměřovala a likvidovala cíle na souši i na moři. Kvůli rychlé reakci má věž připraveno k okamžitému použití 140 nábojů, což by mělo vystačit na cca 30 zásahů proti rozmanitým cílům.

 

Relativně malá věž RAPIDFire je založena na 40 mm automatickém kanonu od CTA International, což je společný podnik firem Nexter a BAE Systems. Může používat teleskopickou munici, tedy takovou, jejíž projektil je prakticky celý obklopený výmetnou náplní. Zároveň je připravená využívat i teprve vyvíjenou munici Anti Aerial Airburst (A3B), která je velmi odolná vůči klasickým obranným opatřením vzdušných cílů. Věž má rovněž k dispozici pokročilé dálkové ovládání, vysoce přesný systém řízení palby od společnosti Thales, vybavený multispektrální optikou a laserovým dálkoměrem a dokáže podle povahy cíle vybrat vhodnou munici.

 

##seznam_reklama##

Jak uvádějí výrobci, věž RAPIDFire si poradí s povrchovými hrozbami nebo drony, ať už jednotlivě anebo v hejnech. Také by měla zvládnout vícenásobný raketový útok, který by byl prováděný s cílem saturovat obranu. RAPIDFire může čelit tryskovým letounům, helikoptérám i raketám, které se octnou ve vzdálenosti 4 tisíce metrů a nižší, s minimálními vedlejšími škodami. Příští rok bude věž testována na moři, na palubě tankeru francouzského námořnictva Jacques Chevallier. Pro pozemní operace se počítá s využitím vozidla systému CAESAR MkII nebo podobných vozidel.

 

Video: RAPIDFIRE – Thales


Literatura

New Atlas 20. 10. 2022.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:21.10.2022