Máloco dokáže zastavit srdce automobilisty tak spolehlivě, jako škrábance na úhledném povrchu karoserie jeho vozu. Možná se ale blíží doba, kdy taková poškození nevzbudí větší emoce než ranní rosa. Korejští odborníci vyvinuli speciální povrch, na němž se škrábance „vypaří“ během půlhodiny slunečního svitu.
Základem nového povrchu je zesíťovaný polymer založený na akryl polyolu. Tyto polymery mají dynamické chemické vazby, které se mohou rozrušit při určitém podnětu a následně se opět uspořádat podle původní struktury. Takový materiál dokáže samovolně opravit drobná poškození, jako jsou právě škrábance. V tomto případě je spouštěčem teplo, které vytváří organické fototermální barvivo po ozáření infračervenou složkou slunečního záření.
Testy nového povrchu potvrdily, že škrábance zmizí po 30 minutách vystavení automobilu plnému Slunci během dne. Pokud by to někomu přišlo jako otravně dlouhá doba, proces je možné dramaticky urychlit. Stačí použít zvětšovací sklo, koncentrovat záření Slunce a škrábanec je pryč za 30 sekund.
Jin Chul Kim z Korea Research Institute of Chemical Technology a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že jejich nový materiál má výhody oproti stávajícím samoopravným povrchům. Díky použití zmíněného organického fototermálního barviva postačuje pro spuštění opravného procesu mnohem menší množství energie. Používané anorganické verze „zahřívacích“ látek vyžadují intenzivní horko nebo koncentrované UV záření. Výhodou je i to, že se nový povrch může opravit opakovaně na stejném místě. Řada podobných materiálů využívá zabudované kapsule s pryskyřicí, a pak je to možné jen jednou.
##seznam_reklama##
Zásadní předností je i to, že materiál korejských badatelů je průhledný, nemění barvu povrchu a je možné ho aplikovat s využitím stávajících metod a nástrojů. Primární využití materiálu by mělo být v automobilovém průmyslu, ale podle korejského týmu ho bude možné využít i ve stavebnictví nebo například pro často namáhané komponenty elektroniky a dalších zařízení v každodenním životě.
Literatura