Hypersonický let má velký potenciál pro vojenské i civilní využití. Výzkum v této oblasti je ale již od počátků nesmírně komplikovaný. Mezi hlavní problémy hypersonického letu, tj. letu rychlostí Mach 5 a vyšší, přitom patří extrémní horko, které při hypersonickém letu vzniká. Teploty materiálu mohou přesáhnout 1 000 °C, což může snadno vést k destrukci zařízení a kolapsu avioniky i letových systémů.
Inženýři proto musejí intenzivně studovat vliv horka a dalších faktorů na hypersonické stroje. To je ale problém, protože soudobé hypersonické testy obvykle končí nárazem do hladiny oceánu a potopením trosek do hlubin. Pozoruhodnou alternativu představují pozemní hypersonické testovací dráhy, na nichž jezdí či spíše létají raketové saně.
Nejnovější americký test tohoto typu uskutečnili specialisté 846th Test Squadron na testovací dráze Holloman High Speed Test Track (HHSTT), která se nachází na letecké základně Holloman Air Force Base v Novém Mexiku.
Při tomto testu se saně s raketovým pohonem pohybovaly po jednokolejné dráze. Americké letectvo přitom zaznamenalo významné prvenství, když poprvé úspěšně po hypersonickém letu na dráze vyzvedli raketové saně, které jsou určené k opakovanému použití, aby je mohli analyzovat.
Zmíněný test se odehrál letos v březnu (2022) a byl součástí projektu US Air Force „Hypersonic Sled Recovery (HSR)“. Hypersonické raketové saně se při něm pohybovaly rychlostí Mach 5,6. Testy s raketovými saněmi dovolují inženýrům mít pod kontrolou mnohem více parametrů než při letu rakety, což podstatně zjednodušuje analýzy dat. Přízemní hypersonický let je rovněž velmi blízký tomu, jak by se mohly pohybovat přinejmenším některé budoucí střely hypersonických zbraňových systémů.
Podle vyjádření US Air Force je testovací dráha HHSTT jediná, která umožňuje vyzvednout hypersonické stroje po letu. Na této dráze se sice dříve odehrály hypersonické testy, při nichž se raketové saně pohybovaly rychlostí přes Mach 8, ale při těchto testech nebyly použité saně následně vyzvednuty. Pro operátory hypersonických raketových saní je to každopádně významný úspěch, který přispěje k pokroku hypersonického výzkumu.
Video: Hypersonic sled travels at 6,599 mph (Mach 8.6) at Holloman Air Force Base
Video: Rocket Sled Impact Test In Slow-Motion
Literatura