O.S.E.L. - Kapalný systém MOST ukládá solární energii na celá desetiletí
 Kapalný systém MOST ukládá solární energii na celá desetiletí
Technologie MOlecular Solar Thermal je založená na molekule, která změní strukturu po ozáření slunečním svitem. Vznikne izomer bohatý na energii, který je možné uskladnit v kapalné formě, až 18 let. Energii lze opět uvolnit v podobě tepla použitím speciálního katalyzátoru. Termoelektrický generátor poté z tepla vyrobí požadovanou elektřinu.

Technologie MOST. Kredit: Chalmers University of Technology.
Technologie MOST. Kredit: Chalmers University of Technology.

Odborníci švédské techniky Chalmers tekniska högskola v roce 2017 vyvinuli zajímavý kapalný systém pro ukládání solární energie. Tuto technologii nově spojili s ultratenkým termoelektrickým generátorem a předvedli, že výsledný systém generuje elektřinu. Časem by z této technologie mohla vzniknout samonabíjecí solární elektronika.

 

Zhihang Wang vpravo. Kredit: Chalmers University of Technology.
Zhihang Wang vpravo. Kredit: Chalmers University of Technology.

Technologie MOST (MOlecular Solar Thermal) je založená na speciální molekule z uhlíku, vodíku a dusíku. Když je tato molekula osvětlena slunečním zářením, její atomy se přeskupí a molekula se změní v izomer bohatý na energii. Tento izomer může být uložen v kapalné formě, přičemž v této podobě může být energie uskladněna až 18 let.

 

V případě potřeby je možné použít katalyzátor se speciálním designem, který „přinutí“ molekulu vrátit se do původního tvaru, což vede k uvolnění uskladněné energie v podobě tepla. Tým Chalmers spojil síly s odborníky čínské Shanghai Jiao Tong University, díky čemuž k systému přidali kompaktní termoelektrický generátor. Ten zajistí přeměnu uvolněného tepla na elektřinu.

 

Kapalný systém MOST. Kredit: Chalmers University of Technology.
Kapalný systém MOST. Kredit: Chalmers University of Technology.

Jak uvádí vedoucí výzkumu Zhihang Wang z Chalmers, zmíněný generátor je vlastně ultratenký čip, který je možné integrovat do běžné elektroniky, jako jsou sluchátka, chytré hodiny nebo chytré telefony. Tým Chalmers sice doposud s tímto zařízením generoval jen malé množství elektřiny, ale potvrdili, že technologie funguje. Do budoucna je to prý velmi slibné.

 

Prototyp zařízení generuje elektrický proud až 0,1 nW (na jednotku objemu až 1,3 W/m3), což není žádná sláva. Přesto tvůrci systému vidí značný potenciál, který by mohl do jisté míry kompenzovat problém s nevyrovnanou dostupností solární energie. Podle badatelů jde o radikálně nový způsob těžby elektřiny ze Slunce, který by mohl umožnit dodávky energie bez ohledu na počasí, denní dobu, sezónu nebo geografickou polohu. Další výhodou je, že jde o uzavřený systém, který funguje, aniž by vytvářel emise uhlíku. Wang s kolegy se do budoucna soustředí na zlepšení výkonu zařízení a vývoj technologie do komerční podoby.

 

Video: Converting solar energy to electricity on demand

 

Literatura

New Atlas 12. 4. 2022.

Cell Reports Physical Science 3: 100789.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:14.04.2022