Průmyslová potrubí mají těžký život. Musejí čelit agresivním kapalinám, které obvykle značně drásají jejich vnitřek. Mohl by jim pomoci nový praktický polymer, který chrání povrch potrubí a ještě jako bonus odstraňuje z protékajících kapalin toxické kovy.
Tento polymer vyvinuli odborníci australské Flinders University a pojí se s ním nejeden superlativ. Jeho výroba je snadná a levná. Stačí k tomu síra a křehká voskovitá látka dicyklopentadien, což je odpadní produkt při rafinaci ropy. Podstatné je i to, že výroba polymeru probíhá při teplotě 140 °C, což je méně než v případě řady podobných ochranných povrchů. Při takto nízké teplotě rovněž klesá riziko nežádoucích reakcí.
Hotový polymer je možné použít jako ochrannou vrstvu v umělohmotných, kovových nebo třeba betonových trubkách. Ochrání ale také například betonové povrchy, kterým zajistí větší životnost. Vytvoří tam bariéru, která chrání materiál trubky pře korozí a dalšími typy poškození, která dovedou vyvolat rozmanité roztoky, kyseliny, zásady nebo prostě voda. Současně tento polymer absorbuje toxické kovy, jako je třeba rtuť, z protékajících kapalin. Tato „superschopnost“ bude obzvláště užitečná v ropném průmyslu, v němž si čištění odpadní vody musí poradit s intenzivním odstraňováním znečisťujících látek.
Další bonusovou vlastností tohoto polymeru je, že když dojde k úhoně, ať již proražením či poškrábáním, poškození ochranné vrstvy je možné jednoduše opravit zahřátím materiálu. Jde o to, že vazby mezi atomy síry uvnitř polymeru se při lokálním zahřátí přeruší, ale po následném vychladnutí materiálu se tyto vazby opět uspořádaně obnoví.
Literatura