O.S.E.L. - Víte kterou barvou přitahujete komáry?
 Víte kterou barvou přitahujete komáry?
Že se komáři při hledání něčeho na zub řídí teplem už nikoho nepřekvapí. Že reagují i na oxid uhličitý, který vydechujeme, je rovněž obehranou písničkou. Nyní šestičlenný kolektiv vědců pomocí řady pokusů dokázal, že komáři mají také své oblíbené barvy.

Komáry Aedes aegypti přitahuje červená, oranžová, černá a azurová. Kredit: Kiley Riffell.
Komáry Aedes aegypti přitahuje červená, oranžová, černá a azurová. Kredit: Kiley Riffell.

Studie vedená Washingtonskou univerzitou odhalila, čím se komáři v závěrečné fázi svého zaměřování na svou oběť navigují. Pokusy vědci prováděli s komárem zvaným tropický, označovaným také jako komár egyptský - latinsky Aedes aegypti. Pochází z Afriky, ale najdeme ho v subtropických a tropických oblastech celého světa. Je to stvoření, bez kterého bychom se raději obešli – přenáší horečku dengue, nemoc chikungunya, žlutou zimnici, virus zika a další lahůdky ztrpčující život v místech, které by jinak mohly být rájem.

 

Profesor Jeffrey Riffell, biolog a vedoucí výzkumného týmu popsal chování těchto trapičů následovně. Nejprve se řídí pachem - registrují změny v koncentraci oxidu uhličitého. Až po stimulaci tímto pro ně vábivým podnětem, zapojují do hry také své oči a začnou vyhledávat určité vlnové délky. Je to jakási obdoba našeho chování. Také když jdeme po chodníku a ovane nás vůně čerstvě pečených skořicových koláčků, začneme pátrat kde, ta pekárna je.


Jeff Riffell, vedoucí výzkumného kolektivu. Kredit: University of Washington.
Jeff Riffell, vedoucí výzkumného kolektivu. Kredit: University of Washington.

A jak že vědci došli k závěru, že i barva u komárů hraje roli? Jednoduchým pokusem. Jak už to tak v přírodě většinou chodí, tak i u komárů pijou krev samičky. Vzali tedy komářice a na dno testovacích komor jim dávaly různobarevné terče. Dle očekávání si jich zprvu nevšímaly. Teprve, až se jim dostalo vjemu závanem oxidu uhličitého, začaly se o barevné terče zajímat. Ne však o všechny. Lákaly je delší vlnové délky světla. Nevíme, zda komáři vnímají barvy podobně jako my, ale pokud jejich preference převedeme do mluvy našeho kmene, tak preferují oranžovou, červenou a černou. Nejspíš je tyto barvy lákají proto, že lidská kůže, bez ohledu na pigmentaci, také vysílá dlouhovlnný signál v červeno-oranžovém rozsahu. Nutno k tomu ale dodat, že žádná z barev, ani holá ruka dobrovolníka, komáry nelákala, dokud se jim nedostalo impulsu v podobě zmiňovaného CO2.

 

Že u komárů k módním barvám patří skutečně především  ta oranžová, červená a černá, si výzkumníci potvrdili ještě pokusem s barevnými filtry. Odfiltrováním zmíněných vlnových délek přestali komáři mít o terče zájem. A to i tehdy, když jim smysly vyburcovali jejich oblíbeným oteplovacím plynem. A ještě i do třetice - stejně vyzněly i pokusy s mutantními komáry s poničenými geny odpovídajícími za vnímání barev. Komáří barvoslepost se rovněž podepsala tím, že o barevné terče se přestali zajímat.


Závěr

Je velká pravděpodobnost, že stejně jako komár egyptský, se bude chovat také komár pisklavý a dalších našich 39 druhů komárů. Teď tedy už víte, jak se na letošní dovolenou v okolí Třeboně obléci. Na škodu nebude přibalit i repelent.


Literatura

Diego Alonso San Alberto, et al.: The olfactory gating of visual preferences to human skin and visible spectra in mosquitoes, Nature Communications  13, Article number: 555 (2022)


Autor: Josef Pazdera
Datum:05.02.2022