Obnovitelné zdroje energie, jak se zdá, nepředstavují výzvu jen pro energetiky a ekonomy. Newyorský designér Joe Doucet nevidí důvod, proč by výroba obnovitelné energie nemohla přispět k vylepšení designu domácností. Navrhl „kinetické zdi“, pozoruhodné soustavy menších větrných turbín, které těží vítr a zároveň vytvářejí hypnotické vizuální efekty.
Každá z jeho kinetických zdí zahrnuje zhruba 25 turbín, které jsou všechny připojené k 400wattovému generátoru. Celé zařízení dosahuje maximálního výkonu 10 kW. Podobně jako v případě solárních panelů mohou být kinetické zdi připojeny k rozvodné síti a dodávat do ní „šťávu“ anebo mohou spolupracovat se systémem pro ukládání energie do baterií.
Jak říká Doucet, jeho panely jsou téměř bezhlučné. Zároveň jsou bezpečné pro děti. V rotujícím mechanismu si nelze nic skřípnout a lehké čepele rotorů kinetické zdi může snadno zastavit i děcko, aniž by se mu něco stalo. Kinetická zeď využívá vítr ze všech směrů s výjimkou vertikálního. Může fungovat samostatně nebo třeba v kombinaci se solárními panely, kdy se oba systémy mohou doplňovat v dodávání energie.
Doucet by byl rád, kdyby byly kinetické zdi snadno dostupné pro zákazníky. Už v tomto směru jedná s potenciálními komerčními partnery. Na pohled vypadají skvěle a mohly by se stát pozoruhodným doplňkem moderních domů. Výkon 10 kW je slušný. Představuje užitečné množství energie. Průměrná americká domácnost spotřebuje denně kolem 30 kWh.
Problém je v tom, že turbíny s vertikální osou bývají mnohem méně efektivní než klasické větrné turbíny. Kinetické zdi by se také měly objevovat u domů, a ty se zase obvykle nestavějí na velmi větrných místech. Jak se zdá, bylo by překvapením, kdyby kinetické zdi v reálné situaci vyráběly praktické množství elektřiny, která by jejich náklady zaplatila rychleji, než v případě solárních panelů. Jako kinetická umělecká díla by ale každopádně mohly sklidit úspěch.
Video: WIND TURBINE WALL by JOE DOUCET
Literatura