Kolem roku 1600 před naším letopočtem se odehrála katastrofická sopečná erupce na ostrově Théra v Egejském moři. Byla to jedna z nejmohutnějších erupcí planety v lidské historii. Samotná „minojská“ erupce a pak i následná zemětřesení a megatsunami zničily řadu sídel a zabíjely po celém východním Středomoří.
Dnešní malebný ostrov Santorini, na němž jsou dodnes patrné jizvy po brutální erupci, se nachází asi 120 kilometrů severně od Kréty, mezi Řeckem a Tureckem. Ve východním Středomoří jsme již na řadě míst nalezli popel, který tehdy padal z potemnělého nebe nad vulkánem. Stopy po extrémních tsunami, které tehdy spláchly téměř celé středomořské pobřeží, jsou ale velmi vzácné.
Důvodem je, že vlny tsunami mají tendenci stahovat trosky a své oběti směrem do moře. Na pobřeží zůstává méně důkazů, než by asi člověk čekal. S tím souvisí i skutečnost, že doposud nebyla nalezena ani jediná oběť tehdejších tsunami. Opravdu ani jedna jediná. Vlastně by bylo docela snadné označit tsunami po erupci Théry za výmysl vědců, kteří baží po penězích na granty, jak je dnes populární.
Už to ale neplatí. Mezinárodní tým odborníků vykopal na lokalitě Çeşme-Bağlararası, na západním pobřeží Turecka, pozůstatky mladého muže, který se podle všeho stal obětí „minojské“ tsunami. Na místě se již několik let nacházely artefakty pozdní doby bronzové a zcela nedávno tam byly objeveny stopy „minojské“ tsunami. Jde o vrstvy popela a trosek, které nebyly spláchnuty do moře, protože se zachytily za opěrnou zdí.
Archeologové kromě mrtvého muže nalezli i pozůstatky psa, který tehdy zahynul. Také zjistili, že místní pobřeží nezasáhla jediná, ale hned několik vln tsunami, spojených s erupcí na ostrově Théra. Prozrazují to nálezy poničených zdí, trosek, sedimentu a popela. Na pobřeží byly rovněž objeveny jámy, které zřejmě vyhloubili přeživší krátce po vlnách tsunami, když pohřbívali oběti. Zmíněné pozůstatky mladíka byly nalezeny rovněž za opěrnou zdí, která sehrála klíčovou roli v celém výzkumu. Lidé obeznámení s problematikou potvrdili, že tento nález důvěrně připomíná oběti tsunami v moderní době.
Literatura