Radioastronomové nám posílají elegantní vánoční dárek v podobě doposud nejvíce detailního rádiového snímku monumentální erupce supermasivní černé díry. Tahle obluda sedí v centru veliké eliptické galaxie Centaurus A, která je od nás vzdálená asi 12 milionů světelných let. Je to nejbližší supermasivní černá díra, která se aktivně cpe hmotou a odpaluje při tom pompézní ohňostroje. Galaxie Centaurus A je rovněž nejbližší rádiovou galaxií, což z ní dělá oblíbený cíl pozorování a výzkumů.
Když takováto černá díra požírá hmotu, což je obvykle kosmický plyn, kroužící v akrečním disku, tak v jejím bezprostředním okolí dochází k odpalování hmoty relativistickou rychlostí. Tím vznikají „bubliny“ rádiového záření, které narůstají po stovky milionů let a tyčí se do ohromujících vzdáleností.
Benjamin McKinley z australské Curtis University a centra International Center for Radio Astronomy Research (ICRAR) s kolegy snímal rádiové erupce supermasivní černé díry galaxie Centaurus A s využitím radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA) v Západní Austrálii. Tohle zařízení má pro podobný výzkum řadu předpokladů, od velmi širokého „zorného“ pole, přes výjimečnou citlivost, až po luxusní rádiové ticho, v němž se MWA nalézá. Pozorované erupce jsou velmi estetické a v celé své šíři se táhnou po oblasti oblohy, přes kterou by bylo možné naskládat do řady 16 úplňků Měsíce.
Podle McKinleyho by výsledný unikátní rádiový snímek měl odhalit pozoruhodné nové detaily o emisích rádiového záření ze srdce galaxií. Předešlá pozorování této supermasivní černí díry a jejích bublin si příliš neporadila s extrémním jasem protilehlých polárních výtrysků hmoty, které tryskají do okolního vesmíru, a detaily na těchto snímcích tím byly nepříznivě ovlivněné. McKinley a spol. se s tím vypořádali.
Badatelé jsou přesvědčeni, že zmíněný nový detailní rádiový snímek supermasivní černé díry v galaxii Centaurus A podporuje nedávno navrženou teorii Chaotické chladné akrece (CCA, Chaotic Cold Accretion). Podle této teorie v galaktickém halu kondenzují nezměrná mračna chladného plynu, který pak „prší“ do centra příslušné galaxie a stává se z něj žrádlo pro supermasivní černou díru. Černá díra pak na tento kosmický déšť reaguje bouřlivým odpalováním energie a hmoty v podobě intenzivních polárních výtrysků, které nafouknou impozantní rádiové bubliny, právě jako v galaxii Centaurus A.
Video: Actively Feeding Black Hole – Radio Galaxy Centaurus A
Literatura