Americké letectvo nedávno udělilo kontrakt společnost Exosonic, která vyvíjí nadzvukové drony s tichým letem. Sonický třesk je noční můrou tvůrců všech možných nadzvukových strojů. Pamětníci si jistě vzpomínají, jak ztrpčoval život legendárním nadzvukovým dopravním letounům Aérospatiale-BAC Concorde. Dnešní vývojáři nadzvukových letounů se s tímto problémem hodlají co nejlépe vypořádat.
Úkolem společnosti Exosonic je vytvořit pokročilou technologii nadzvukových letounů, a také dodat US Air Force nadzvukové bojové drony pro špičkový trénink bojových pilotů. V současnosti probíhají testy využití podzvukových dronů jako simulovaných protivníků při tréninku pilotů. Americké letectvo ale také chce cvičit piloty v nadzvukovém režimu. Dnes roli simulovaných nadzvukových protivníků hrají lidští piloti na svých strojích. Je to ale drahé a pilotů i strojů není zrovna nadbytek.
US Air Force proto uvažuje o sofistikovaných dronech, které by mohly tuto roli převzít. Exosonic vyvíjí nadzvukovou technologii pro komerční dopravní letouny, tak proč ji nevyužít pro bojové drony. Tato technologie značně snižuje projevy sonického třesku a zároveň vylepšuje aerodynamiku letounu. Nadzvukový dron by měl nést rozmanitý náklad a senzory, které se uplatní při letu i simulovaných leteckých akcích.
Exosonic zase zamýšlí takové nadzvukové drony využít k otestování a předvedení svých technologií. A nějaký ten zisk se samozřejmě hodí. Jak říká šéf Exosonicu Norris Tie, jejich cílem je vozit pasažéry nadzvukovou rychlostí po celé planetě, tedy i nad pevninou, což vyžaduje zkrocení sonického třesku. Nadzvukové drony je k tomuto cíli posunou, jak technologicky, tak i ekonomicky.
Video: Making Air Force One supersonic could transport the president in about half the time
Literatura